Rzucawka

Na czym polega istota choroby?

Rzucawka oznacza drgawki występujące u ciężarnej lub po porodzie związane z występowaniem nadciśnienia ciążowego. Rzucawka stanowi zagrożenie życia dla ciężarnej i płodu.  Rzucawka rozwija się w okresie okołoporodowym, chociaż może do niej dojść znacznie wcześniej. Dlatego tak ważna jest kontrola ciśnienia tętniczego u kobiet ciężarnych.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Objawami tego stanu są nadciśnienie tętnicze, bóle głowy, zaburzenia widzenia, białkomocz, drgawki, wymioty, nudności oraz obrzęki. Podczas ataku dochodzi do utraty przytomności. Pojawia się oczopląs i szczękościsk. Pojawiajace się skurcze toniczne powodują sinienie oraz duszenie się. Następnie pojawia się bezdech , drgawki, a na końcu śpiączka.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Należy przeprowadzić pomiar ciśnienia tętniczego. W różnicowaniu uwzględnia się stany chorobowe przebiegające z drgawkami, utratą przytomności i śpiączką, takie jak: padaczka, tężyczka, tężec, guz mózgu, śpiączka i mocznica.

Jakie są metody leczenia?

W leczeniu wyróżnia się dwie niezależne drogi postępowania: doraźną podejmowaną bezpośrednio podczas napadu drgawek, mającą na celu przerwanie napadu oraz drugą, aby zapobiec ich ponownemu wystąpieniu. Aby przerwać napad stosuje się siarczan magnezu, leki przeciwnadciśnieniowe, tlen do zwalczenia niedotlenienia i kwasicy. Ocenia się wydolność nerek i nawodnienie pacjentki. Kobietę należy zabezpieczyć w trakcie drgawek przed urazem, ułożyć na boku, aby nie doszło do aspiracji wymiocin. Najważniejsze jest jednak jak najszybsze ukończenie ciąży. Profilaktyka drgawek po zakończeniu ciąży powinna być prowadzona przez 24 godziny za pomocą siarczanu magnezu.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Pomoc zapewnia lekarz ginekolog-położnik oraz hipertensjolog.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)