POLECAMY

Rzekomobłoniaste zapalenie jelit

Enterocolitis pseudomembranacea

Choroba o ostrym przebiegu, która ma związek ze stosowaniem antybiotyków. Do zachorowania dochodzi gdy stosowane antybiotyki doprowadzą do niszczenia naturalnej mikroflory jelitowej. W takiej sytuacji następuje kolonizacja beztlenowej bakterii C. difficile. Bakteria ta wytwarza toksynę A i B. Pierwsza z nich jest odpowiedzialna za objawy choroby a druga powoduje tworzenie błon rzekomych na śluzówce jelita. Przyczyną rzekomo błoniastego zapalenia jelit są antybiotyki o szerokim spectrum działania. Powikłaniem rzekomo błoniastego zapalenia jelit może być rozdęcie okrężnicy oraz niedrożność porażenna jelita.

Objawy - Rzekomobłoniaste zapalenie jelit

  • Biegunka- wodniste stolce,
  • Gorączka,
  • Bóle brzucha,
  • Możliwe odwodnienie,
  • Krew lub śluz w stolcu,
  • Leukocytoza,
  • Szarożółte tarczki pokrywają błonę śluzową odbytnicy (widoczne podczas endoskopii jelita grubego).

Leczenie - Rzekomobłoniaste zapalenie jelit

W przypadku podejrzenia choroby wykonuje się badanie w kierunku toksyn A i B oraz posiew stolca na obecność bakterii C. difficile. W celu postawienia diagnozy wykonuje się również endoskopię jelita grubego. Postępowanie opiera się na odstawieniu stosowanego antybiotyku. U wielu chorych po tym biegunka ustępuje samoistnie. U osób z cięższa postacią należy wyrównać niedobory elektrolitowe oraz stosować metronidazol lub wankomycynę. Nie wolno choremu podawać leków, które hamują perystaltykę jelit. Choroba może nawracać bowiem bakteria ma zdolność do wytwarzania przetrwalników. Jeśli objawy pojawią się po 3-21 dniach od wyleczenia należy podejrzewać nawrót choroby.  Skutek leczenia warto sprawdzić poprzez wykonanie posiewu kału co 2 a potem co 4 tygodnie od ustąpienia objawów.

  

 

Profilaktyka - Rzekomobłoniaste zapalenie jelit

Unikanie kontaktu z osobami z rzekomobłoniastym zapaleniem jelit i nosicielami bakterii C. diffcile.

Odpowiednie postępowanie ze zużytymi pieluchami od osób chorych.

Przestrzeganie higieny rąk.

Stosowanie probiotyków i prebiotyków.

Stosowanie antybiotyków tylko ze wskazań lekarskich.

Dodatkowe informacje - Rzekomobłoniaste zapalenie jelit

Choroba nie występuje u noworodków i niemowląt, ponieważ w ich jelitach prawdopodobnie brak jest receptorów dla bakterii  C.difficile. W Polsce choroba występuje rzadko.

 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)