POLECAMY

Rybia łuska

Ichthyosis

Najczęściej jest to choroba wrodzona - powoduje ją dziedziczny defekt genetyczny. Istnieje również nabyta odmiana tego schorzenia. Choroba atakuje najbardziej zewnętrzna warstwę skóry. Najbardziej zewnętrzna warstwa komórek naskórka to warstwa rogowa. Ma ona za zadanie chronić organizm przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. U chorych warstwa rogowa jest znacznie grubsza niż normalnie i przypomina rybią łuskę a dokładniej skórę gada (łuski nie zachodzą tu jedna na drugą jak u ryby, lecz leżą obok siebie jak kostki bruku).

Objawy - Rybia łuska

  • suchość skóry,
  • złuszczająca się skóra,
  • nawarstwienia skóry,
  • szorstkość,
  • skłonność do pękania i zapaleń skóry,
  • łuski na skórze.

Leczenie - Rybia łuska

Niestety choroby nie można całkowicie wyleczyć. Stosując odpowiednie maści i kremy (są to maści złuszczające z dodatkiem kwasu salicylowego i mocznika 5-10%) można zniwelować suchość i łuszczenie się skóry. W postaciach rybiej łuski z obecnością pęcherzy zaleca się kremy i aerozole zawierające sterydy. Chorzy doustnie przyjmują retinoidy aromatyczne (Tigason).

Profilaktyka - Rybia łuska

Niestety nie ma możliwości zapobiegania tej chorobie, ponieważ powoduje ją dziedziczny defekt genetyczny. Można jedynie łagodzić objawy rybiej łuski.

Dodatkowe informacje - Rybia łuska

U większości chorych obserwuje się znaczną poprawę w okresie letnim. Zimą warto skorzystać z solarium, ale i przy tym należy zachować umiar. Jeśli chory przyjmuje retinoidy, powinien stosować antykoncepcję, ponieważ są one teratogenne (tzn. powodują wady rozwojowe u płodu). Objawy rybiej łuski często maleją z wiekiem. Jedna z odmian rybiej łuski polega na pokryciu całej powierzchni skóry niemowlaka jakby pancerzem z warstwy rogowej. W tym przypadku dziecko umiera, bo skóra nie może spełniać swojej funkcji. W innych postaciach choroba ta nie stanowi zagrożenia dla życia człowieka.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)