POLECAMY

Rozszczep kręgosłupa


Na czym polega istota choroby?

Istotą tej wady rozwojowej jest niezamknięcie się kanału kręgowego. Dochodzi do tego około trzeciego tygodnia życia płodowego. W zależności od wysokości wystąpienia wyróżniamy rozszczepy okolicy szyjnej, piersiowej, lędźwiowej bądź też krzyżowej. W przypadku wydostania się opon wraz z rdzeniem poza kanał kręgowy mamy do czynienia z przepukliną oponowo-rdzeniową.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Objawy zależą od stopnia zaawansowania wady, jaki i od okolicy jej wystąpienia. Rozszczep kręgosłupa może przebiegać bezobjawowo lub prowadzić do poważnych zaburzeń poruszania się, porażeń mięśni i całkowitego unieruchomienia. Rozszczepy górnych części kręgosłupa często prowadzą do wodogłowia.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Podstawowym badaniem diagnostycznym jest rezonans magnetyczny. Badanie potencjałów somatosensorycznych może być pomocne w celu ustalania lokalizacji rozszczepu.

Jakie są metody leczenia?

W przypadku przepuklin rdzeniowych leczenie operacyjne powinno zostać wdrożone jak najszybciej, najlepiej w pierwszej dobie życia. Następnie konieczne jest leczenie ortopedyczne, urologiczne i rehabilitacyjne. Niektóre dzieci w przyszłości wymagają wkładek ortopedycznych, kuli lub ortez.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Opiekę nad pacjentem musi sprawować zespół specjalistów z zakresu neonatologii, chirurgii, neurologii, ortopedii i urologii.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/4 lata temu
ciekawe
/7 lat temu
leczenie-roztrzep kręgosłupa