POLECAMY

Rozrost złożony endometrium z atypią

Jaka jest istota choroby? Spośród rozrostów błony śluzowej macicy na szczególną uwagę zasługuje tzw. rozrost złożony z atypią, który uważany jest za stan przednowotworowy. W 30-50% przypadków z patologią tą współistnieje rak błony śluzowej trzony macicy.
Jakie występują objawy? Najważniejszym objawem sugerującym obecność patologicznego rozrostu endometrium są nieprawidłowe krwawienia z jamy macicy – krwawienia międzymiesiączkowe bądź też krwawienia po menopauzie.
Szczegóły diagnostyki Najważniejszym badaniem pozwalającym rozpoznać patologię jest USG przezpochwowe, w którym oceniana jest grubość błony śluzowej trzonu macicy. W przypadku podejrzenia obecności patologii wykonywane jest wyłyżeczkowanie macicy. Postawienie ostatecznej diagnozy możliwe jest dopiero na podstawie wyniku badania histopatologicznego materiału pobranego podczas tego badania.
Postępowanie i leczenie U kobiet pragnących zachować płodność stosowane jest leczenie hormonalne. U kobiet po menopauzie – usunięcie macicy z przydatkami.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem rozrostów endometrium zajmuje się ginekolog.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/5 lat temu
To wszystko fikcja, na co robić badania, badania i jeszcze raz badania, jak później nikt nie chce operować bo nie ma kasy, a kolejka ogromna.Te wszystkie programy zdrowia to tylko kasa dla tych co je wykonują , a nic z tego dla pacjenta nie wynika.Liczy się tylko to, aby zarobili ci, którzy to robią, a pacjentowi z tego i tak nic nie przyjdzie.Piszę to bo to prawda. Kto zapłaci w szpitalu ten jest operowany, jak nie ma się swojego lekarza, który prywatnie cię leczy, a później położy w swoim państwowym szpitalu to umierasz i nikogo to nie obchodzi. Tak wygląda u nas służba zdrowia. I jestem za tym, aby było wszystko prywatne. A tak lekarze odwalają w państwowym szpitalu prywatę i biorą kasę !!! Wiadomo nie wszyscy, ale tak JEST !!!