POLECAMY

Ropne zapalenie stawów

Jaka jest istota choroby? Choroba najczęściej dotyczy tych stawów które łatwo ulegają urazom: stawów biodrowych, kolanowych, stawów rąk. Częściej występuje u dzieci niż u dorosłych oraz u osób chorych na reumatoidalne zapalenie stawów. Największa zapadalność dotyczy chorych po endoprotezoplastyce lub innych operacjach stawu.
Jakie występują objawy? Typowe objawy to ból, obrzęk, zaczerwienienie, nadmierne ocieplenie skóry nad stawem oraz ograniczenie ruchomości stawu. Objawy pojawiają się nagle i zwykle mają burzliwy przebieg.
Szczegóły diagnostyki W badaniach laboratoryjnych stwierdza się cechy stanu zapalnego (podwyższone OB., CRP, leukocytoza). Wykonuje się także badanie płynu stawowego w tym badanie mikrobiologiczne, oraz badania obrazowe jak ultrasonografia, zdjęcie rentgenowskie lub badanie tomografii komputerowej.
Postępowanie i leczenie Leczenie polega na wyjałowieniu stawu – w tym celu stosuje się antybiotykoterapię. Kolejnym elementem jest odbarczenie stawu czyli usunięcie płynu stawowego oraz martwiczych elementów tkanek. Równie istotne jest przywrócenie prawidłowego zakresu ruchów co wiąże się ze wczesnym uruchamianiem stawu.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem zajmuje się ortopeda

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/6 lat temu
tak właśnie przebiega leczenie u mnie przez ortopedę pana OLSZEWSKIEGO ROMANA ,który przyjmuje w szpitalu i przyczodni w Sokołowie Podlaskim ,jest lekarzem bardzo profesjonalnym polecam wszystkim ,którzy potrzebują pomocy.Artykuł uświadomił mi że jestem leczona wg. wzorca z artykułu ww.