POLECAMY

Ropień skóry

Na czym polega istota choroby?

Ropień skóry to zapalenie mieszka włosowego w wyniku którego powstaje bolesny obrzęk skóry. Zapalenie może obejmować mieszek włosy, jak i otaczające go tkanki. Czyraki występują najczęściej na owłosionych fragmentach skóry.

Jakie są przyczyny choroby?

Przyczynami choroby są najczęściej nieprzestrzeganie zasad higieny, kontakt z chemikaliami, złe odżywianie, a także występowanie innych przewlekłych chorób, na przykład cukrzycy. Choroba ma charakter bakteryjny i jest wywoływana przez gronkowca złocistego.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Na skórze zarażonej ropniem pojawiają się bolesne obrzęki, którym towarzyszy swędzenie. W trakcie nasilania się choroby w obrzękach zbiera się ropa. W przeciągu dwóch tygodni od wystąpienia pierwszych objawów w centrum czyraka tworzy się  biała lub żółtawa główka, która z czasem pęka, uwalniając ropę. Chorobie może również towarzyszyć gorączka.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Choroba jest łatwo diagnozowalna na podstawie obserwacji zmian skóry i występujących na niej obrzęków.

Jakie są metody leczenia?

Leczenie obejmuje zwykle podawanie antybiotyków doustnych, niekiedy konieczne jest chirurgiczne nacięcie ropnia i drenaż ropy. Miejscowo stosuje się również opatrunek ze sterylnej gazy.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Diagnozy choroby dokonuje lekarz internista lub dermatolog.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Osoby o obniżonej odporności, chorujące przewlekle,otyłe, ze zdiagnozowaną cukrzycą stanowią grupę najbardziej podatną na zachorowanie. Powinny one szczególne unikać zatłoczonych i niehigienicznych pomieszczeń oraz kontaktu z chemikaliami. W profilaktyce choroby ważna jest właściwa higiena oraz odpowiednie żywienie. Dieta bogata w cynk istotnie zmniejsza ryzyko zachorowania.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)