POLECAMY

Ropień płuca

Abscessus pulmonis

Ropień to zbiornik z treścią ropną, który powstaje w wyniku infekcji bakteryjnej w tkankach organizmu. Ropień płuca najczęściej powstaje w wyniku ciężkiego bakteryjnego zapalenia płuc. Ropień może być powikłaniem ropnego zapalenia ucha środkowego lub anginy. Jeśli do płuc przedostanie się ciało obce istnieje ryzyko powstania ropnia płuc. Również w następstwie rozstrzenia oskrzeli może pojawić się ropień płuc. 

Objawy - Ropień płuca

  • silne dreszcze,
  • trudności w oddychaniu,
  • wysoka gorączka,
  • trzywarstwowa plwocina (pienista, krwista, ropna),
  • ból w klatce piersiowej.

Leczenie - Ropień płuca

Chory musi pozostać w szpitalu. Stosuje się antybiotyki i leki przeciwgrzybiczne. Dodatkowo stosuje się drenaż złożeniowy. Chory leży w pozycji, w której głowa jest w dole, a nogi w górze. Dzięki takiej pozycji ma ułatwione odkrztuszanie treści ropnej z dróg oddechowych. W przypadku ropnia przewlekłego (6-8 miesięcy) konieczne jest wykonanie zabiegu operacyjnego. Powikłaniem nieleczonego ropnia płuc są tzw. ropnie przerzutowe, które mogą doprowadzić do śmierci. 

Profilaktyka - Ropień płuca

Każde zapalenie płuc należy całkowicie wyleczyć. Kurację antybiotykową należy przeprowadzać do końca, nawet gdy dolegliwości szybko ustąpią.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)