POLECAMY

Ropień nerkowy i okołonerkowy

Jaka jest istota choroby? Ropień nerki to zlokalizowana infekcja w miąższu narządu, ropień okołonerkowy - to ropny wysięk między torebką nerki a jej powięzią. Zazwyczaj powstają jako powikłanie infekcji układu moczowego – np. odmiedniczkowego zapalenia nerek. Mnogie ropnie są zwykle wynikiem przeniesienia zakażenia drogą krwi z odległego źródła (skóry, wsierdzia).
Jakie występują objawy? Objawami mogą być ból w okolicy lędźwiowej, wysoka gorączka, dreszcze. Ważne są także wywiady lekarskie dotyczące przebytej (bądź trwającej) infekcji układu moczowego oraz istniejących chorób, osłabiających odporność organizmu (cukrzyca, zakażenie HIV).
Szczegóły diagnostyki Diagnostyka obejmuje badania obrazowe (USG, tomografię komputerową) oraz badanie mikrobiologiczne treści ropnej (w celu ustalenia odpowiedniej antybiotykoterapii).
Postępowanie i leczenie We wczesnym etapie rozwoju choroby można ją wyleczyć podawaniem antybiotyków. Zazwyczaj jednak konieczny jest chirurgiczny bądź przezskórny drenaż ropnia, a w niektórych przypadkach – usunięcie fragmentu nerki z ropniem.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem ropni zajmuje się urolog.

Tagi: nerka, ropień
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/3 miesiące temu
Ze względu na to, że mam skłonności do tworzenia się ropni na nerce i ląduje na oddziale nefrologicznym przynajmniej raz w roku jestem w stanie stwierdzić, że żaden urolog nie rozpoznał u mnie ropni na nerce. Co więcej, nie każdy nefrolog jest w stanie to wykryć. W moim przypadku jedyną osobą, która wykryła i nadal wykrywa u mnie ropnie jest sam ordynator oddziału nefrologicznego. Dzięki niemu mam jeszcze całą nerkę i tylko do niego się zgłaszam z tego względu, że żaden lekarz z tego oddziału robiąc mi usg nie zauważył ropni na nerce. Z bólem serca stwierdzam, że specjalistów w tej dziedzinie jest niestety niewielu.