Ródnabłonkowa neoplazja sromu

Jaka jest istota choroby? Mimo, że ryzyko przemiany zmian typu VIN w raka sromu (tzw. inwazyjnego) nie jest duże (wynosi ok. 3-8%), to konieczna jest ich diagnostyka, obserwacja i odpowiednio wczesne leczenie. Postępowanie takie pozwala to na zminimalizowanie ryzyka rozwoju w obrębie zmian tego groźnego nowotworu złośliwego.
Jakie występują objawy? Objawami śródnabłonkowej neoplazji są przede wszystkim świąd i pieczenie sromu, rzadziej jest to ból. Wygląd zmiany o charakterze VIN może być różny – zazwyczaj są to czerwone, białe lub czarne grudki zauważane dopiero podczas badania ginekologicznego.
Szczegóły diagnostyki Wywiady i badanie ginekologiczne nie wystarczą do postawienia diagnozy. Aby rozpoznać VIN konieczne jest wykonanie badania histopatologicznego wycinków pobranych z podejrzanych miejsc w obrębie sromu. Wycinki te pobierane są zazwyczaj podczas badania kolposkopowego.
Postępowanie i leczenie Zmiany typu VIN, zwłaszcza jeśli spowodowane są zakażeniem wirusem HPV, mogą ulegać samoistnemu ustąpieniu, dlatego czasem wystarczy ich obserwacja. Leczenie polega na laserowym bądź chirurgicznym wycięciu zmian.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem stanów przedrakowych sromu zajmuje się ginekolog.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)