POLECAMY

Reumatoidalne zapalenie stawów

Jaka jest istota choroby? RZS jest przewlekła chorobą układową o podłożu immunologicznym. Choroba charakteryzuje się zapaleniem symetrycznych stawów, zmianami z innych układów i narządów. Może często prowadzi do niepełnosprawności.
Jakie występują objawy? Najbardziej charakterystyczne objawy to symetryczny ból i obrzęk stawów rąk i stóp, rzadziej dużych stawów, sztywność poranna w stawach, stany podgorączkowe, bóle mięśni, uczucie zmęczenia i utrata łaknienia. W późniejszym okresie dochodzi do deformacji stawów i powstawania guzków reumatoidalnych.
Szczegóły diagnostyki Rozpoznanie RZS stawia się na podstawie kryteriów stworzonych przez Amerykańskie Towarzystwo reumatologiczne. W skład tych kryteriów oprócz typowych zmian w narządzie ruchu wchodzi także obecność czynnika reumatoidalnego lub przeciwciał antycytrulinowych we krwi oraz typowe zmiany radiologiczne.
Postępowanie i leczenie Podstawą leczenia jest farmakoterapia. Stosowane są leki modyfikujące przebieg choroby takie jak: metotreksatsulfasalazyna, leflulomid, sole złota, azatiopryna, leki biologiczne, niesterydowe leki przeciwzapalne i glikokortykotseroidy. Istotna jest także odpowiednia rehabilitacja polegająca na zastosowaniu zarówno ruchu jak i zabiegów fizykoterapeutycznych. W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie operacyjne.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem zajmuje się przede wszystkim specjalista reumatolog.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/6 lat temu
A czy ta sól dostępna jest w aptece? Ktoś mi ją kiedyś polecił. Czyli mówisz, że warto zainwestować? Po jakim czasie od rozpoczęcia stosowania bóle ustają?
/6 lat temu
rzeczywiście dużo przydatnych informacji. Też słyszałam, że dobre sa zabiegi fizjoterapeutyczne i kąpiele w soli jodowo-bromowej. od razu lepiej!
/6 lat temu
świetny artykuł dużo informacji napisanych zrozumiałym językiem dla wszystkich,pozdrawiam autora :)