POLECAMY

Refluks, choroba refluksowa

Na czym polega istota choroby?

Choroba refluksowa przełyku to zespół objawów, który wynika z obecności kwaśnego soku żołądkowego w przełyku i jego podrażniającego wpływu na błonę śluzową przełyku. Najczęstszą przyczyną choroby jest zaburzenie funkcji dolnego zwieracza przełyku. Kwaśna treść pokarmowa nie tylko podrażnia, ale także prowadzi do zapalenia błony śluzowej. Wystąpieniu choroby refluksowej sprzyja ciąża, otyłość, wzmożone ciśnienie w jamie brzusznej oraz przepuklina rozworu przełykowego. Do zaburzenia funkcji dolnego zwieracza przełyku może rozwinąć się w przebiegu takich chorób jak twardzina układowa, cukrzyca i inne zaburzenia hormonalne czy polineuropatia alkoholowa. Również leki mogą wpływać na funkcję zwieracza (doustne środki antykoncepcyjne, azotany, blokery kanału wapniowego, beta-mimetyki, leki cholinergiczne).

Jakie są przyczyny choroby?

Za główną przyczynę choroby refluksowej uważa się zaburzoną funkcję dolnego zwieracza przełyku (LES). Dochodzi do przedłużenia fazy rozkurczu zwieracza, przez co wydłużony jest czas kiedy kwaśna treść żołądkowa może przedostawać się do przełyku. Niskie pH uszkadza błonę śluzową przełyku i prowadzi najpierw do jej zapalenia, a następnie do metaplazji (przełyk Barreta). Choroba refluksowa może być również związana z obecnością przepukliny wślizgowej rozworu przełykowego, która również prowadzi do zarzucaniem soku żołądkowego do przełyku.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Objawy choroby refluksowej można podzielić na przełykowe i pozaprzełykowe. Do objawów przełykowych należą: zgaga, puste odbijania, cofanie się treści żołądkowej do przełyku, zaburzenia połykania, bolesne połykanie. Objawy pozaprzełykowe to: chrypka, suchy kaszel, ból w klatce piersiowej (co wymaga szczegółowej diagnostyki, może bowiem imitować objawy kardiologiczne). Choroba refluksowa przełyku może także przebiegać bezobjawowo.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Podstawą rozpoznania refluksu jest endoskopia z biopsją błony śluzowej. Poza tym można wykonać pH-metrię przełyku – badanie poziomu pH w przełyku, które potwierdza zarzucanie kwaśnej treści żołądkowej oraz RTG klatki piersiowej po podaniu środka cieniującego, które ukazuje zmiany zapalne i powikłania refluksu.

Jakie są metody leczenia?

Stosuje się zmianę stylu życia i diety oraz leczenie farmakologiczne i chirurgiczne. Zawsze zaczyna się od najmniej inwazyjnych metod, a więc od postępowania niefarmakologicznego. Dopiero jeżeli dieta nie przyniesie efektów, wprowadza się leki, a przy nieskuteczności tej terapii rozpatruje się operację. Operacja ma na celu wzmocnienie dolnego zwieracza przełyku.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Leczeniem choroby refluksowej przełyku zajmuje się internista lub gastroenterolog. Do rozpoznania choroby konieczne jest wykonanie badań, które można przeprowadzić jedynie w szpitalu, podczas jednodniowej hospitalizacji. Dlatego zgłaszając się do lekarza rodzinnego ze swoimi dolegliwościami, najpierw zostaniesz skierowany do specjalisty, wykonane zostaną odpowiednie badania i dopiero po rozpoznaniu choroby może cię dalej leczyć lekarz rodzinny.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Profilaktyka pierwotna to przede wszystkim postępowanie niefarmakologiczne: zmniejszenie masy ciała, leżenie z głową uniesioną o 30 stopni ponad brzuchem, rzucenie nałogu palenia tytoniu, unikanie kawy, alkoholu, czekolady, tłustych pokarmów i pokarmów zwiększających kwaśność soku żołądkowego (cytrusy, ostre przyprawy, napoje gazowane). Zaleca się również, aby po jedzeniu zachować odstęp 2-3 godzin, zanim położymy się do łóżka lub przyjmiemy pozycję poziomą.

Profilaktyka wtórna ma na celu zmniejszenie kwaśności treści żołądkowej i zapobieganie powikłaniom choroby refluksowej, takim jak: owrzodzenie, przełyk Barreta (stan przedrukowy) i pozapalne zwężenie przełyku. Profilaktyka wtórna to przyjmowanie leków na chorobę refluksową, ale w tym przypadku jeszcze przed wystąpieniem dolegliwości.

Jakie leki są zalecane w tej chorobie?

W chorobie refluksowej stosuje się leki, które zmniejszają kwaśność soku żołądkowego:

  • inhibitory pompy protonowej - omeprazol, pantoprazol,
  • blokery receptorów dla histaminy 2 (H2-blokery) – ranitydyna,
  • leki zobojętniające – związki magnezu, glinu, kwas alginowy, sukralfat.

Zastosowanie znajdują także leki prokinetyczne – cisaprid (agonista receptora serotoninowego), metoklopramid (antagonista receptora dopaminowego).

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)