POLECAMY

Rak wątrobowokomórkowy (Pierwotny rak wątroby (HCC))

carcinoma hepatocellulare

Rak wątrobowokomórkowy to nowotwór, który wywodzi się z hepatocytów. Oznacza to tyle, że rak powstaje w komórkach wątroby a nie  jest to przerzut do wątroby z innych organów. Nie zawsze znana jest przyczyna nowotworu wątroby. Znane przyczyny choroby to zakażenie HBV lub HCV Jednak poznano wiele czynników, które mogą przyczynić się do rozwoju raka wątroby. Zalicza się do nich hemochromatoze, zapalenie wątroby typu B i C, zespół Budda, otyłość, cukrzyca, palenie papierosów oraz nadużywanie alkoholu. Choroba częściej występuje u mężczyzn.

Objawy - Rak wątrobowokomórkowy

  • bóle brzucha,
  • wzrost obwodu brzucha,
  • gorączka,
  • zażółcenie powłok skórnych,
  • wodobrzusze,
  • brak apetytu,
  • nudności,
  • osłabienie,
  • utrata masy ciała.

Leczenie - Rak wątrobowokomórkowy

Rozpoznanie stawia się na podstawie badania usg i TK (tomografii komputerowej). Z reguły obserwuje się wzrost stężenia AFP w surowicy krwi. Dodatkowo wykonuje się rtg klatki piersiowej oraz scyntygraficzne układu kostno-szkieletowego. Badania te wykonuje się po to by określić stopień zaawansowania choroby. W początkowym stadium choroby wykonuje się resekcję wątroby. Jednak za skuteczne leczenie uznaje się przeszczep wątroby. U osób z  jednym ogniskiem HCC, którego średnica nie przekracza 5cm lub z trzema zmianami o średnicy mniejszej niż 3cm, nawrót po przeszczepie jest rzadszy. Gdy zabieg operacyjny nie jest możliwy  stosuje się kriochirurgię lub termoablację. Metody te jednak nie dają 100% gwarancji zniszczenia wszystkich komórek nowotworowych. 

Profilaktyka - Rak wątrobowokomórkowy

Szczepienia przeciw WZW typu B.

Przyjmowanie witaminy E.

Zapobieganie zarażeniu wirusem WZW.

Unikanie alkoholu oraz hormonalnych środków antykoncepcyjnych.

Szybkie podjęcie leczenia w przypadku zapalenia wątroby typu B i C.

Badanie usg jamy brzusznej u osób zagrożonych rakiem wątroby (co 3-6 miesięcy).

Profilaktyczne badanie AFP (alfafetoproteina) czyli markera raka wątrobowo komórkowego.

Dodatkowe informacje - Rak wątrobowokomórkowy

Częstość występowania raka wątrobowokomórkowego rośnie. Najwięcej zachorowań jest w Japonii oraz w krajach zachodnich. Nowotwór wątrobowokomórkowy zwykle jest późno rozpoznawany.

 

 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/3 lata temu
Ja w sprawie choroby raka.Jest taka terapia biologicznao nazwie organoterapia,wpisz opinie i organoterapia,to wyskoczy takie forum,gdzie znajdziesz komentarze na ten temat.Moja siostra jest po tej terapii i od 4 lat nie ma ptrogresji tego raka.Ale zaznaczam,to nie ma nic wspòlnego z wirusami ,tylko z rakiem.