POLECAMY

Rak ucha środkowego i układu oddechowego in situ

Jaka jest istota choroby? Nowotwory układu oddechowego dzieli się na raka drobnokomórkowego i niedrobnokomórkowego w obrębie którego wyróżnia się raka płaskonabłonkowego, gruczołowego i anaplastycznego. Wszystkie wykazują silny związek z paleniem tytoniu, który jest uważany za główny czynnik kancerogenny.
Jakie występują objawy? Wykrycie raka w stadium przedinwazyjnym, gdy komórki nowotworowe są ograniczone tylko do nabłonka dróg oddechowych jest niezwykle trudne, gdyż nowotwór w tym stadium nie daje żadnych objawów.
Szczegóły diagnostyki Wykrycie raka w stadium przedinwazyjnym, gdy komórki nowotworowe są ograniczone tylko do nabłonka dróg oddechowych jest niezwykle trudne, gdyż nowotwór w tym stadium nie daje żadnych objawów. Jedynie badania diagnostyczne typu tomografia komputerowa klatki piersiowej wykonywana z innych przyczyn mogą wykryć raka na wczesnym etapie rozwoju.
Postępowanie i leczenie Brak jest badań przesiewowych skierowanych na wykrywanie nowotworów układu oddechowego stąd cały wysiłek jest skierowany na zaprzestanie palenia papierosów i eliminacje w ten sposób głównego czynnika rakotwórczego.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem zajmuje się chirurg-onkolog, onkolog.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)