POLECAMY

Rak trzonu macicy

Jaka jest istota choroby? Nowotwory trzonu macicy dzielimy na typ 1 i 2. Typ pierwszy to rak endometrialny związany z nadmierną stymulacją estrogenami zarówno tymi przyjmowanymi w postaci leków jak i produkowanymi w nadmiernej ilości przez organizm. Typ 2 to głównie rak surowiczy i jasnokomórkowy i nie jest on związany z estrogenami.
Jakie występują objawy? Główne objawy raka trzonu macicy to nieregularne krwawienia z dróg rodnych, a także plamienia i ropne upławy.
Szczegóły diagnostyki U kobiet z wyżej wymienionymi objawami należy wykonać dokładne badanie ginekologiczne, biopsje endometrium oraz wyłyżeczkowanie kanału szyjki macicy. W ocenie zaawansowania przydatne jest badanie ultrasonograficzne lub tomografii komputerowej.
Postępowanie i leczenie Zależnie od stopnia zaawansowania w terapii stosuje się zabiegi chirurgiczne, radioterapię, leczenie hormonalne, chemioterapię i różne połączenia tych metod.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem nowotworu trzonu macicy zajmuje się specjalista ginekologii onkologicznej.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)