POLECAMY

Rak szyjki macicy

Na czym polega istota choroby?

Wskutek działania czynników predysponujących, dochodzi do reorganizacji na obszarze komórki i uszkodzenie jej materiału genetycznego. Mechanizmy naprawcze komórki nie są w stanie podołać tym zmianom i dochodzi do transformacji w komórkę nowotworową.

Zdecydowana większość nowotworów szyjki macicy to raki płaskonabłonkowe, pozostałe to raki gruczołowe oraz mieszane, płaskonabłonkowo-gruczołowe. Zmianą przednowotworową dla raka szyjki macicy jest śródbłonkowa dysplazja (cervical intraepihelial neoplasia - CIN).

Jakie są przyczyny choroby?

Do najważniejszych czynników ryzyka zalicza się zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV – najczęściej typ 16 i 18) , także wczesne rozpoczęcie życia seksualnego, duża liczba partnerów seksualnych, zakażenie wirusem HIV, palenie tytoniu, liczne ciąże i porody, niski status socjoekonomiczny.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

W początkowym stadium nowotwór szyjki macicy nie daje żadnych objawów. Z czasem pojawia się krwawienie kontaktowe (np. po współżyciu), nieregularne krwawienia miesiączkowe i upławy. Wraz ze wzrostem nowotworu pojawiają się krwawienia samoistne, bóle, obrzęki kończyn, zaburzenia oddawania moczu czy uczucie parcia na stolec.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Podstawowe badania konieczne do postawienia prawidłowej diagnozy to badanie cytologiczne (ocena rozmazu komórek z szyjki macicy) oraz badanie histopatologiczne, czyli ocena pobranych wycinków z tarczy szyjki macicy. Wyróżniamy 3 grupy w badaniu cytologicznym: CIN-I, czyli dysplazja małego stopnia, CIN-II, czyli dysplazja średniego stopnia (zmiany dysplastyczne obejmują dolne 2/3 nabłonka) oraz CIN-III, czyli dysplazja dużego stopnia (zmiany dysplastyczne obejmują całą grubość nabłonka), utożsamiana z rakiem przedinwazyjnym. Bardzo ważne jest prawidłowe pobranie materiału do badania. W pobranym wycinku nie powinno zabraknąć komórek nabłonka gruczołowego i płaskiego. Obraz powinien być czytelny. Intensywne zapalenie w drogach rodnych zamazuje pole widzenia i należałoby przed wykonaniem badania cytologicznego poddać pacjentkę leczeniu przeciwzapalnemu. Tak samo, intensywne zmiany zanikowe, uniemożliwiają prawidłową ocenę rozmazu.

Jakie są metody leczenia?

Leczenie zależy w dużej mierze od stopnia zaawansowania nowotworu. Podstawą leczenia w początkowych stadiach jest zabieg operacyjny o różnym zasięgu. Dodatkowo stosuję się najczęściej uzupełniającą radioterapię niekiedy w skojarzeniu z chemioterapią.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Leczeniem raka szyjki macicy zajmuje się specjalista ginekologii onkologicznej.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Istnieje szczepionka przeciwko wirusowi HPV, szczególnie przeciwko najgroźniejszym jego typom onkogennym, HPV 16 i 18. Ponadto, w ramach prewencji, zaleca się posiadanie stałego partnera seksualnego i unikanie przygodnych kontaktów seksualnych (ryzykownych zachowań). Statystycznie aż 80% Polek zakaża się wirusem HPV w czasie całego swojego życia.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)