POLECAMY

Rak sromu

Jaka jest istota choroby? Nowotwory sromu to w 90% raki płaskonabłonkowe. Rzadziej w tej okolicy występuje rak gruczołu Bartholina, rak Pageta lub czerniak.
Jakie występują objawy? Rak sromu rozwija się bezobjawowo i często rozpoznawany jest w stadium bardzo zaawansowanym. Czasami rakowi sromu może towarzyszyć świąd lub ból. Zmiana wygląda jak biała plama (leukoplakia czyli rogowacenie białe), owrzodzenie, naciek lub kalafiorowatą narośl.
Szczegóły diagnostyki Ze wszystkich podejrzanych zmian występujących w okolicy sromu należy pobrać wycinki oraz wykonać badanie histopatologiczne.
Postępowanie i leczenie Leczenie polega przede wszystkim na chirurgicznym wycięciu zmiany lub w przypadkach zaawansowanych na całkowitym wycięciu sromu wraz z węzłami chłonnymi. Jako leczenie uzupełniające stosuję się napromienianie. W przypadkach bardzo zaawansowanych stosowana bywa także chemioterapia.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem raka sromu zajmują się specjaliści ginekologii oraz ginekologii onkologicznej.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)