POLECAMY

Rak skóry in situ

Jaka jest istota choroby? Rak skóry in situ to rozrost komórek nowotworowych w obrębie skóry ograniczonych do naskórka Raki skóry są najczęstszymi nowotworami złośliwymi występującymi u człowieka. Najczęściej pojawiają się na odsłoniętych częściach ciała, w obrębie skóry narażonej na promieniowanie słoneczne. Najważniejsze jest zapobieganie ich powstawaniu poprzez unikanie silnego nasłonecznienia poprzez stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym.
Jakie występują objawy?
Jakie występują objawy?pojawienie się guza na skórze wcześniej niezmienionej, utrzymujące się owrzodzenie, krwawienie lub sączenie z istniejących dotychczas wykwitów skórnych.
Szczegóły diagnostyki Rozpoznanie nowotworów skóry opiera się na badaniu histologicznym pobranego wycinka. Badaniu powinny być poddane wszelkie zmiany niepokojące tzn. pojawienie się guza na skórze wcześniej niezmienionej, utrzymujące się owrzodzenie, krwawienie lub sączenie z istniejących dotychczas wykwitów skórnych. Wykrycie raka w stadium przedinwazyjnym, gdy komórki nowotworowe są ograniczone tylko do naskórka dobrze rokuje.
Postępowanie i leczenie
Postępowanie i leczenie chirurgiczne wycięcie guza z odpowiednim marginesem zdrowych tkanek, radioterapia, elektrokoagulacja.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Należy udać się do chirurga, dermatologa, onkologa

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)