Rak prostaty

Na czym polega istota choroby? 

Rak gruczołu krokowego polega na tym, że komórki rakowe formują w tkance prostaty guz, który ją atakuje i niszczy. Nowotwór może zaatakować narządy sąsiadujące, albo dać przerzuty do odległych tkanek. Najczęściej przerzuty występują w węzłach chłonnych, a następnie w kościach, zwłaszcza miednicy i odcinku lędźwiowym w kręgosłupa. Przerzuty mogą również lokować się w pęcherzu moczowym, odbytnicy, płucach, wątrobie i mózgu. Gruczolakoraki, guzy endometrialne, mięsakoraki i chłoniaki są innymi nietypowymi nowotworami prostaty.

Jakie są przyczyny choroby?

Niestety naukowcy nie znają jednoznacznej przyczyny powstawania raka prostaty. Odkryto jedynie, że niektóre fragmenty DNA są odpowiedzialne za zmiany nowotworowe.
Istnieją pewne czynniki sprzyjające mutacji fragmentów DNA i zezłośliwieniu komórek zdrowych.

Nowotworowi mogą sprzyjać: 

- promienie RTG
- przewlekłe choroby zakaźne
- choroby układu moczowego
- choroby weneryczne
- otyłość
- geny
- tytoń, alkohol, narkotyki
- zanieczyszczenia np. w powietrzu
- niektóre barwniki , konserwanty w produktach spożywczych 

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Przez dług czas rak prostaty może nie powodować żadnych objawów. Do wczesnych objawów należą:
- trudności z oddawaniem moczu
- trudności w całkowitym opróżnieniu pęcherza moczowego
- częsta konieczność oddawania moczu, szczególnie w nocy
- ból i pieczenie podczas oddawania moczu
- krwiomocz
- przewlekły tępy ból zlokalizowany w dolnej części kręgosłupa, miednicy mniejszej, a także w górnych partiach ud.

Każdy z tych objawów może być wywołany rakiem prostaty, ale zazwyczaj ich przyczyną jest powiększenie prostaty, które nie jest rakiem. Po zaobserwowaniu podobnych objawów, należy zgłosić się niezwłocznie do urologa w celu skonsultowania i przebadania problemu

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Lekarz najpierw przeprowadzi wywiad, w którym zada pytania dotyczące historii chorób w rodzinie.
Powszechnie stosowane jest również badanie rektalne, czyli badanie stanu prostaty przez odbytnicę.
Wykonuje się również specjalistyczne testy krwi, w celu wykrycia markera raka prostaty (stercza) – PSA – antygen, który jeśli przekroczy pewien poziom, sugeruje obecność raka.

Inne wykonywane badania to badanie ultrasonograficzne tzw. TRUS oraz badanie wykonywane przy pomocy biopsji gruboigłowej.

Badaniami uzupełniającymi są: tomografia komputerowa, NMR, PET, limfadenectomia zaotrzewnowa pozwalają na ocenę zaawansowania procesu i kwalifikację do skali TNM określającej stopień zaawansowania raka i warunkującą wybór metody leczenia.

Jakie są metody leczenia?

Leczenie nowotworu gruczołu krokowego uzależnione jest od tego w jakim stadium choroba się rozwija oraz od wieku pacjent, wrażliwość na leczenie, możliwość wystąpienia efektów ubocznych.

Jest wiele sposobów i metod leczenia nowotworów prostaty, lekarz dobierze taką metodę, która będzie najbardziej odpowiednia dla danego przypadku.
Wśród najpowszechniej stosowanych metod leczenia możemy wyróżnić metody operacyjne (chirurgiczne), radioterapia, metody farmakologiczne oraz terapia hormonalna. W niektórych przypadkach możliwe jest zastosowanie kombinacji kilku metod leczenia.

- radykalną prostatektomię – wykonuje się u chorych z rakiem zaawansowanym miejscowo, zabieg polega na całkowitym wycięciu gruczołu krokowego i pęcherzyków nasiennych z dostępu nadłonowego, kroczowego lub laparoskopowo.

- radioterapia – terapia przynosi dobre skutki, lecz efekty leczenia tą metodą są powolne. Dopiero po 6 miesiącach od zakończenia leczenia u około 80 proc. osób obserwuje się zmiany w postaci zmniejszenia guza.

- hormonoterapia – celem tej metody jest zmniejszenie stężenia androgenów występujących w gruczole, które pobudzają rozwój raka. W terapii tej stosuje się żeńskie hormony płciowe, a mianowicie estrogeny, które hamują wydzielanie męskich hormonów, które są niezbędne do rozwoju komórek rakowych. 

- orchiektomia - jest metodą opóźniającą rozwój nowotworu, jest to operacyjne usunięcie jąder. 

U osób z rozległymi przerzutami raka leczenie nie jest możliwe. Stosowanie metody leczenia ma na celu przedłużenie życia, zmniejszenie objawów i zwiększenie jakości życia chorego.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? 

Leczeniem raka prostaty zajmuje się lekarz urolog.

Na czym polega profilaktyka? 

W profilaktyce leczenia nowotworów gruczołu krokowego bardzo ważne jest to, aby mężczyźni po 40 roku życia poddawali się raz w roku badaniom, które będą wykluczały raka prostaty.

Unikanie niektórych czynników ryzyka (tych które oczywiście dają się uniknąć) może znacznie obniżyć prawdopodobieństwo zachorowania na raka prostaty. Rzucenie palenia i unikanie nadmiernego spożycia alkoholu może obniżyć ryzyko wystąpienia nowotworu prostaty.

Zmiana codziennej diety redukuje ryzyko zachorowania, spożywanie większej ilości pokarmów opartych na źródłach roślinnych oraz ograniczenie spożywania mięsa czerwonego, zwłaszcza o dużej zawartości tłuszczów.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)