POLECAMY

Rak pochwy

Jaka jest istota choroby?

Najczęstszy nowotwór złośliwy pochwy u dorosłych kobiet to rak płaskonabłonkowy, stanowiący 80%. Pozostała część to rak gruczołowy głównie jasnokmórkowy. Dokładne przyczyny choroby nie są znane. Do czynników ryzyka zalicza się zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) oraz przyjmowanie dietylostilbestrolu przez matkę chorej kobiety (w latach 1945-1971 dietylostilbestrol podawano ciężarnym w celu zapobiegania poronieniom).

Jakie występują objawy?

We wczesnych stadiach choroba przebiega w sposób nieswoisty, znacznie utrudniający jej wykrycie. Pierwsze objawy to najczęściej ból, krwawienie z pochwy (początkowo kontaktowe np. po stosunku seksualnym), a także upławy podbarwione krwią, ból i trudności w oddawaniu moczu lub stolca oraz przykry zapach z pochwy.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Rozpoznanie stawiane jest na podstawie wycinka histopatologicznego pobranego ze zmiany.

Jakie są metody leczenia?

Najczęściej leczenie polega na chemioterapii lub radioterapii wewnętrznej z użyciem radu, cezu lub kobaltu, uzupełnionej radioterapią zewnętrzną. W zaawansowanych przypadkach konieczne jest zastosowanie metod operacyjnych (usunięciu guza - zdarza się, że wraz z macicą i całą pochwą). Lekarz może też zdecydować o wdrożeniu leczenia skojarzonego - połączenia metod chirurgicznych z radioterapią.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Leczeniem zajmują się onkolodzy oraz ginekolodzy onkologiczni.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/4 lata temu
Ja jestem po złośliwym raku szyjki macicy z przerzutami na węzły chłodne dzisiaj zrobiłam usg pochwy poinformowali ze może byc rak pochwy , jutro odbieram cytologię pochwy, boje sie ale lekarze maja to gdzieś, za wszystkie badania musiałam zwana zapłacić a wizytę u ginekologa onkologa mam na lipiec, bo jak bym chciała wcześniej to jak na loterii albo wygram to długo czekam albo jak przegram. Lekarze nie dbają o pacjenta. Po za tym panuje fajne zjawisko żeby wynik odebrać to trzeba umówić na wizytę u lekarza bo wcześniej nie wydadzą czyli naciąganie narodowy fundusz.
/4 lata temu
moja siostra tez to ma-----strasznie sie boje
/7 lat temu
Moja mama miała raka pochwy c52 ,poddała sie opercji w krakowie ,nie przyznała sie ze to złośliwy rak pochwy, lekarze po operacji dali jej radioterapie i konie teraz wiem ze spisali ja na straty powyżej 55 lat nie nalezały sie jej zadne badanie ,nic jej nie robili nawet tomografi która by kontrolowała czy rak sie przeżuca czy sa jakies zmiany .Po 2,5 laty mama obudziła sie rano i noga jej spóchła i pojechaliśmy do szpitala i stwierdzili zakrzepice jednak zaden lekarz nawet nic nie wspomniał ze to może byc przezut na podstawie chistori leczenia .po tygodniu zaproponowali jej ze moze wyjsc do domu.zadzwonilismy do szpitala do krakowa do Bonifratów i tam tez nic nie wiedzieli tez dali jaj cheparyne i skierowali do onkologa zeby to sprawdził.po wyjsciu ze szpitala udalismy sie do szpitala na gancarskiej i tam zrobili jej tomograf pozniej po tygodniu wizyta .Pojechałam z mama z siostra i dziecmi ,siostra czekała w parku ja z mamą czekałam w kolejce bardzo długo mama juz bardzo cierpiała ale lekarze kazali czakac w takiej małej dziupli gdzie sie przygotowuje do badan ,w koncu weszłysmy a lekarz prosto z mostu diagnoa nawrót raka .dozałam takiego szoku ze mnie dusiło.czułam mame jak oddycha i bezradosc .lekarz nie dał zadnej nadzieji powiedział ze z doświadczenia wie ze nie widzi żadnej szansy na przezycie.Mama żyła jeszcze 4 miesiące zmarła w cięzkich bólach miała przeżuty na kośc.Nawet nie umiałamn sie z nia pożegnać.Była 12 w nocy morfina już nie działała mama poprosiła dzwon po karetke a słysze ze oni miejsca nie maja w szpitalu uprosiłam zeby chociaż na erke ja przyjeli w Suchej Beskidzkiej.Przyjechał ratownik medyczny zbadał cisnienie juz było ledwie wyczuwalne i mieli juz to gdzies ja prosiłam delikstmie bo każde dotkniecie mame strasznie bolało ale oni mieli to gdzies.zapakowali ja do erki i juz jak w szpitalu dojechali mama była nie przytomna do 10 minut zmarła.KOCHAM CIE MAMUSIU I DZIEKUJE ZE POWIEDZIAŁAS JESTES CUDOWNYM DZIECKIEM .Ty byłaś cudowna Kocham Cie