Rak płuca

Na czym polega istota choroby?
Wskutek zmian w tkance płucnej, zainicjowanych przez czynniki predysponujące (przede wszystkim palenie tytoniu), wyodrębnia się grupa komóre
k nowotworowych, które charakteryzuje przyspieszony metabolizm, przyspieszony wzrost i zdolność do dawania przerzutów odległych. Są dwa histologiczne typy raka płuca: rak niedrobnokomórkowy (dotyczy 80% chorych) oraz rak drobnokomórkowy (występuje u 20% chorych). Do raków niedrobnokomórkowych zaliczamy: raka płaskonabłonkowego (40% przypadków), raka gruczołowego (30%) i raka wielkokomórkowego (10%). Gorzej rokuje rak drobnokomórkowy, ponieważ cechuje go agresywny wzrost i często w momencie zdiagnozowania, stwierdza się przerzuty w narządach odległych.

Jakie są przyczyny choroby?
Aż 90% zachorowań na raka płuc u mężczyzn i 80% u kobiet jest związana z czynnym paleniem tytoniu. Do innych czynników ryzyka należą: palenie bierne, narażenie na azbest, nikiel, radon, chrom, węglowodory aromatyczne oraz związki arsenu.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Do najczęstszych objawów raka płuc należy kaszel, krwioplucie, nawracające zakażenia płuc. Rzadziej pojawia się ból w klatce piersiowej, duszność, chrypka, utrudnienie połykania.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

We wczesnym stadium zaawansowania nowotworu płuc chory najczęściej nie ma żadnych dolegliwości. Podstawowym badaniem diagnostycznym jest zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej. Niekiedy konieczne jest wykonanie także bronchoskopii, tomografii komputerowej, wideotorakoskopii i biopsji cienkoigłowej guza.

Jakie są metody leczenia?
Leczenie zależy od rodzaju patomorfologicznego nowotworu płuca które dzielimy na drobnokomórkowe i niedrobnokomórkowe. W przypadku raka drobnokomórkowego podstawa leczenie jest chemioterapia i radioterapia. Z kolei w raku niedrobnokomórkowym postępowanie zależy od stopnia zaawansowania, ale podstawowa metoda jest leczenie chirurgiczne.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Leczeniem zajmują się lekarze onkolodzy oraz pneumonolodzy/pulmonolodzy.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?
Przede wszystkim należy rzucić palenie,jak najmniej przebywać z osobami palącymi i unikać ekspozycji na lotne środki organiczne.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)