Rak pęcherza moczowego

Carcinoma vesicae urinariae

Nowotwór złośliwy, który zwykle wywodzi się z komórek nabłonka przejściowego dróg moczowych (nosi on nazwę urotelium). Mężczyźni chorują 4 razy częściej niż kobiety. Szczyt zachorowań na raka pęcherza moczowego przypada po 60. roku życia. Czynniki ryzyka zachorowania na raka pęcherza moczowego to palenie papierosów, ekspozycja na substancje chemiczne np. anilina i benzydyna, nawracające stany zapalne pęcherza moczowego oraz stosowanie radioterapii i chemioterapii. Ryzyko zachorowania na raka pęcherza moczowego jest największe u osób rasy białej.

Podział ze względu na typ wzrostu:

Raki płaskie naciekające,

Raki płaskie nienaciekające,

Raki brodawkowate naciekające

Objawy - Rak pęcherza moczowego

  • bezbolesne krwawienie (podczas oddawania moczu),
  • krwiomocz ze skrzepami,
  • częstomocz,
  • bolesne parcie na mocz,
  • osłabienie,
  • bóle w okolicy lędźwiowej,
  • obrzęki nóg,
  • zaleganie moczu,
  • jednostronne wodonercze.

Leczenie - Rak pęcherza moczowego

Rozpoznanie choroby obejmuje wykonanie badania usg (uwidocznienie guza oraz ocena dróg moczowych) oraz cystoskopii. Podczas cystoskopii istnieje możliwość pobrania wycinków do oceny histopatologicznej. Badanie tomografii komputerowej przeprowadza się w celu oceny stopnia zaawansowania choroby (stopień naciekania tkanek otaczających, przerzuty).   

Naciekający rak pęcherza moczowego leczy się poprzez wykonanie radykalnej cystektomii. Oprócz pęcherza moczowego usuwa się części moczowodów, okolicznych węzłów chłonnych. U mężczyzn wycina się również gruczoł krokowy a u kobiet część pochwy, macice , jajowody i jajniki. W wyniku leczenia operacyjnego u wielu osób dochodzi do utraty funkcji seksualnych. We wczesnym stadium lub w ostatnim stadium choroby stosuje się  chemioterapię. We wczesnym stadium jest to chemioterapia dopęcherzowa a w IV stadium chemioterapia dożylna. Wydłużenie przeżycia w IV stadium można uzyskać poprzez dodatkowe stosowanie radioterapii.

Profilaktyka - Rak pęcherza moczowego

Unikanie palenia tytoniu.

Leczenie schorzeń pęcherza moczowego.

Minimalizowanie kontaktu z substancjami chemicznymi (czynności zawodowe).

Dodatkowe informacje - Rak pęcherza moczowego

Zachorowanie na raka pęcherza moczowego wzrosło o 50% w ciągu 20 lat. Rak pęcherza moczowego jest drugi po raku prostaty u mężczyzn. Na raka pęcherza moczowego częściej chorują meżczyźni.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)