POLECAMY

Rak narządów płciowych in situ

Jaka jest istota choroby? W obrębie sromu występuje wewnątrznabłonkowa neoplazja (VIN), czyli zespół zmian morfologicznych nabłonka wielowarstwowego płaskiego i gdy zmiany te są bardzo nasilone i zajmują całą grubość nabłonka to jest to rak in situ inaczej VIN III stopnia.
Jakie występują objawy? pojedyncze lub mnogie plamy albo grudki barwy białej, czerwonej lub brązowej, których powierzchnia może się sączyć lub łuszczyć. Stan może ulegać spontanicznej regresji lub progresji do raka inwazyjnego. Wewnątrznabłonkowa neoplazja o podobnych cechach występuje również w pochwie (VAIN). Obie są związane z infekcją HPV szczególnie 16 i 18. Z raka in situ spotyka się również na sromie chorobę Pageta, w postaci łuszczących się ognisk barwy czerwonej. Odpowiednikiem tych zmian u mężczyzn są choroba Bowena – biaława plama z nadmiernym rogowaceniem na trzonie prącia i mosznie oraz erytroplasia Queyrati – różowa, lśniąca nieco wyniosła zmiana na żołędzi i napletku.
Postępowanie i leczenie Wszystkie postaci raka przedinwazyjnego wymagają chirurgicznego usunięcia z badaniem histologicznym.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem zajmuje się ginekolog, urolog, onkolog.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)