Rak dziąsła

Jaka jest istota choroby? Podstawowe czynniki ryzyka rozwoju raka dziąsła to palenie papierosów oraz alkoholizm i brak higieny jamy ustnej.
Jakie występują objawy? Typowe objawy to guz w obrębie dziąsła. Może mu towarzyszyć owrzodzenie a niekiedy także powiększenie węzłów chłonnych szyi.
Szczegóły diagnostyki Diagnostyka nowotworu opiera się na dokładnym badaniu jamy ustnej, gardła i krtani. Pobrana powinna zostać biopsja guza oraz biopsja aspiracyjna cienkoigłowa podejrzanego o przerzut węzła chłonnego. Aby wykluczyć naciekanie kości wykonuje się zdjęcie rentgenowskie szczęki i żuchwy.
Postępowanie i leczenie Tylko wczesne przypadki nowotworu dają sznsę na usunięcie guza bez konieczności naruszania kości. Przy zaawansowanych nowotworach wykonuje się bardziej rozległe operacje, niekiedy z chemioterapią lub radioterapią przedoperacyjną. Ciągle przypadki zaawansowane źle rokują.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem nowotworu dziąsła zajmują się specjaliści onkologii oraz chirurgii szczękowo-twarzowej.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/4 lata temu
Od kilu msc boli mnie dolny ząb, początkowo nie zwracałam uwagi na dolegliwość, lecz od paru tygodni ból stał się nie do zniesienia i zaczął puchnąć, nie potrafiłam już wytrzymać bez tabletki. Boję się go wyrwać, bo obawiam się, że to rak. Jak mam to sprawdzić przed wizytą u dentysty ? Proszę o odp :)