POLECAMY

Rak dróg żółciowych

Jaka jest istota choroby? Rak dróg żółciowych wywodzi się z ich nabłonka. Może dotyczyć zarówno wewnątrz jak i zewnątrzwątrobowych dróg żółciowych. Raki zewnątrzwątrobowe mogą mieć postać guzkową, zwężającą lub naciekającą.
Jakie występują objawy? Do najczęstszych objawów należy bezbolesna żółtaczka cholestatyczna, świąd skóry, bóle brzucha, spadek masy ciała, powiększenie wątroby oraz gorączka.
Szczegóły diagnostyki Diagnostyka opiera się na badaniach laboratoryjnych i obrazowych takich jak: podwyższone stężenie bilirubiny i enzymów wątrobowych, wzrost markerów nowotworowych CEA i CA 19.9, ultrasonografia, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy cholangiopankreatografia wsteczna.
Postępowanie i leczenie Podstawą leczenia jest zabieg operacyjny. W przypadku zajęcia końcowego odcinka dróg zewnątrzwątrobowych wykonuje się usunięcie trzustki i dwunastnicy. Niektóre ośrodki stosujują uzupełniającą radio lub chemioterapię.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem tego nowotworu zajmują się chirurdzy specjalizujący się w onkologii , chirurgii wątroby, przewodu pokarmowego oraz chirurdzy onkologiczni.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)