POLECAMY

Pylica węglowa

Na czym polega istota istota choroby?

Pylica górników kopalń węgla charakteryzuje się ogniskowym włóknieniem tkanki płucnej. Wywołuje ją wdychanie pyłu kopalnianego. Wykazuje wiele podobieństw do pylicy krzemowej. Szczególną postacią jest zespół Caplana. Choroba może doprowadzić do zwłóknienia płuc i utraty ich elastyczności.

Jakie są przyczyny choroby?

Przyczyny choroby wynikają z kontaktu z niebezpiecznymi oparami w miejscu pracy. Na większe zagrożenie narażeni są pracownicy mający kontakt z antracytem czy węglem kamiennym, mniejsze niebezpieczeństwo niesie ze sobą praca przy wydobywaniu węgla brunatnego lub bitumitu.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Choroba rozwija się powoli (kilkunastoletnie narażenie na pył), przez dłuższy czas przebiega bezobjawowo. W miarę postępu zmian pojawia się duszność i kaszel, rozwija się niewydolność oddechowa. Inne objawy to: utrata apetytu i spadek masy ciała, przewlekłe zapalenie oskrzeli, rozedma. Zmiany w płucach są nieodwracalne, mają tendencję do samoistnego rozwoju.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Rozpoznanie opiera się na dokładnym zebraniu wywiadu z pacjentem, badaniu przedmiotowym oraz ocenie RTG klatki piersiowej. Wśród badań dodatkowych wymienić można tomografię komputerową wysokiej rozdzielczości

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Leczeniem zajmuje się internista, lekarz rodzinny.
W leczeniu pylicy płuc stosowane są steroidy, najważniejsze jednak jest przerwanie narażenia, wtedy bardzo często objawy po prostu ustępują.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Profilaktyka tej choroby opiera się na systematycznych badaniach płuc w razie pracy w miejscu występowania oparów.
Miejsce pracy powinno być odpowiednio wentylowane i wyposażone w urządzenia ochronne. Dbanie o higienę, zakaz jedzenia w miejscu pracy oraz przechowywanie odzieży w zamkniętych szafkach to podstawowe zasady, które
również chronią  od zakażenia.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)