POLECAMY

Przykurcz Dupuytrena (Choroba Dupuytrena)

Choroba polega na postępowaniu przykurczów palców. Przykurcz postępuje na skutek bliznowacenia rozcięgna dłoniowego. Przykurcz zwykle dotyczy małego i serdecznego palca. Częściej chorują mężczyźni. Nie poznano bezpośredniej przyczyny choroby jednak wskazuje się na rodzinne występowanie choroby.

Objawy - Przykurcz Dupuytrena

  • drętwienie,
  • uczucie mrowienia,
  • przykurcz zgięciowy palców,
  • wciągnięcie skóry,
  • zaburzenia czucia.
     

Leczenie - Przykurcz Dupuytrena

Leczenie przykurczu polega na wykonaniu zabiegu chirurgicznego.  Podczas zabiegu w znieczuleniu miejscowym wycina się zmienione chorobowo  fragmenty rozcięgna dłoniowego.  Efekt zabiegu zależy od czasu trwania choroby, od stopnia przykurczu jak również od tego jakie stawy uległy przykurczowi. Stosuje się również zabiegi fizykoterapeutyczne między innymi: nagrzewanie dłoni, ultradźwięki, hydrokortyzową jonoforezę. Kinezyterapia jest bardzo istotna po zabiegu operacyjnym. Jej celem jest usprawnienie ręki. Choroba może nawracać dlatego osoby po zabiegu operacyjnym powinny zgłaszać się do kontroli. W leczeniu choroby można również stosować aponeurektomię igłową.  Jest to metoda, w której wprowadza się przezskórnie igłę w celu przecięcia pasm.

Dodatkowe informacje - Przykurcz Dupuytrena

Występowanie rodzinne choroby było już znane w XIX wieku. Powikłaniem zabiegu operacyjnego może być uszkodzenie gałązek czuciowych nerwu pośrodkowego lub łokciowego, czego wynikiem są zaburzenia czucia w obrębie palców.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)