POLECAMY

Przeziębienie

Na czym polega istota choroby?

Wirusowe zapalenie nosa i gardła to zespół objawów związanych z wirusowym zakażeniem błony śluzowej nosa, gardła i zatok przynosowych o ostrym przebiegu.

Jakie są przyczyny choroby?

Najczęstszą przyczyną przeziębienia są bardzo zaraźliwe rhinowirusy. Mogą przenosić się drogą kropelkową, gdy chory kicha czy kaszle lub przez kontakt bezpośredni za pomocą rąk i przedmiotów.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Objawy to złe samopoczucie, ból głowy i mięśni, ból gardła, gorączka, nieżyt nosa, wyciek wodnistej wydzieliny z nosa, spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, uczucie zatkania nosa, kichanie, kaszel.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Podczas wizyty, lekarz zadaje pacjentowi szereg pytań oraz wykonuje badanie podmiotowe, na podstawie których rozpoznaje chorobę. Niekiedy pobiera się wymaz z gardła i dokonuje posiewu, aby sprawdzić, czy górnych dróg oddechowych nie zaatakowały paciorkowce bądź inne bakterie. Jednak w większości nie wykonuje się badań dodatkowych ze względu na łagodny przebieg choroby.

Jakie są metody leczenia?

Stosuje się jedynie środki zwalczające objawy przeziębienia (preparaty jeżówki, w razie potrzeby leki zmniejszające obrzęk błony śluzowej nosa, leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, leki przeciwkaszlowe, odpoczynek, picie dużej ilości płynów podczas gorączki). Choroba ustępuje samoistnie w ciągu 7-10 dni, jednak gdy ten okres wydłuża się warto wybrać się do specjalisty. Powikłaniem przeziębienia mogą być wtórne bakteryjne zapalenie uszu, zatok, gardła czy płuc.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Pomocy udziela internista, lekarz rodzinny, pediatra.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Warto ciepło ubierać się w chłodne dni, nie doprowadzać do wychłodzenia czy przegrzania organizmu oraz przemoczenia. Dobrze zbilansowana dieta, bogata w witaminy i minerały, unikanie stresu i odpowiednia ilość snu, również wzmocnią naszą odporność. Trzeba pamiętać o częstym myciu rąk i stronieniu od osób kichających czy kaszlących.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/5 lat temu
ja nie pamiętam kiedy ostatni raz byłam przeziębiona. a to wszystko dzięki witaminom. zażywam rutiver i jak widać się sprawdza ;)
/5 lat temu
ja zażywam rutiver. dzięki niemu prawie wgl nie choruję, a jeśli zaczyna się choroba, biorę 2 tabletki rano i 2 wieczorem, do tego herbata z cytryną i z powrotem jestem zdrowa jak ryba :D