Przewlekłe zapalenie zatok

Na czym polega istota choroby?

Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych to stan zapalny błony śluzowej jednej lub kilku zatok (szczękowych, czołowych, klinowej, sitowych) trwające ok. 12 tygodni, niepoddające się leczeniu zachowawczemu. Przewlekłe zapalenie zatok dzieli się na zapalenie bez i z polipami nosa. Wynika to z mechanizmu choroby, który polega na przebudowie błony śluzowej i zmianach widocznych w badaniach obrazowych.

Jakie są przyczyny choroby?

Najczęstsze bezpośrednie przyczyny obrzęku błony śluzowej nosa w przewlekłym zapaleniu zatok przynosowych to: infekcja wirusowa górnych dróg oddechowych, alergia, drażniące czynniki środowiskowe, odmienności anatomiczne gardła i migdałków podniebiennych oraz choroba refluksowa przełyku. W przewlekłym zapaleniu zatok bardzo często dochodzi do wtórnego zakażenia bakteryjnego.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Objawy przewlekłego zapalenia zatol to obrzęk i zaczerwienienie błony śluzowej nosa, wydzielina z nosa (wodnista, śluzowa, ropna), spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, gorączka, ból, uczucie rozpierania i tkliwość uciskowa okolicy chorej zatoki, ból głowy, upośledzenie węchu i smaku, zatkanie nosa.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Diagnostyka przewlekłego zapalenia zatok opiera się na dokładnym badaniu klinicznym. W badaniach laboratoryjnych wzrastają wskaźniki stanu zapalnego: OB., CRP i leukocytoza. Badania obrazowe obejmują tomografię komputerową zatok przynosowych (coraz rzadziej RTG) oraz rezonans magnetyczny. W przypadku nieskuteczności antybiotykoterapii można wykonać badania mikrobiologiczne i posiew. W wybranych przypadkach wykonuje się endoskopię nosa i zatok przynosowych, dokładne badania w kierunku alergii, niedoborów immunologicznych, mukowiscydozy i innych chorób.

Jakie są metody leczenia?

Podstawą leczenia przewlekłego zapalenia zatok jest antybiotykoterapia, która nie powinna trwać krócej niż 10 dni. Uzupełniająco stosuje się glikokortykosteroidy i leki zmniejszające obrzęk śluzówki nosa. Zabiegowo wykonuje się czynnościową endoskopową chirurgię zatok przynosowych w celu przywrócenia wentylacji i drenażu zatok przynosowych.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Leczeniem przewlekłego zapalenia zatok zajmuje się laryngolog, internista i lekarz rodzinny.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Profilaktyka przewlekłego zapalenia zatok to przede wszystkim właściwe leczenie ostrego zapalenia zatok (wirusowego) i innych chorób górnych dróg oddechowych. Szczególnie narażone są dzieci i młodzież. Chorobę wirusową trzeba przechorować w łóżku, można stosować leki obkurczające śluzówkę nosa i ułatwiające usuwanie wydzieliny.

Jakie leki są zalecane w tej chorobie?

W leczeniu przyczynowym stosuje się antybiotyki.

Objawowo stosuje się:

  • środki miejscowo obkurczające śluzówkę (leki przeciwhistaminowe w postaci tabletek),
  • leki przeciwbólowe – niesteroidowe leki przeciwzapalne (ibuprofen),
  • leki przeciwzapalne: glikokortykosteroidy donosowo,
  • leki mukolityczne.

Można także stosować płukanie jam nosa i zatok. W ostateczności sięga się po leczenie immunomodulujące.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)