POLECAMY

Przewlekłe zapalenie ucha środkowego

Otitis media chronica

Przewlekłe zapalenie ucha środkowego występuje rzadziej niż ostre zapalenie ucha środkowego. Na zachorowanie najbardziej narażone są dzieci. Ma to związek z odmienną budową anatomiczną (trąbka słuchowa u dziecka jest krótsza, szarsza i leży bardziej poziomo). Przyczyną przewlekłego zapalenia ucha środkowego jest niedoleczona infekcja bakteryjna górnych dróg oddechowych. Schorzeniu sprzyja stan alergiczny dróg oddechowych, zmniejszona odporność przeciwinfekcyjna a także cukrzyca. Na skutek utrzymującego się stanu zapalnego dochodzi do zgrubienia i bliznowacenia wyściółki jamy bębenkowej. Następnie powstaje w niej ziarnina zapalna i następuje przedziurawienie błony bębenkowej.   Powikłaniem przewlekłego zapalenia ucha środkowego może być zapalenie wyrostka sutkowa tego, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych a także całkowita utrata słuchu.

Typy przewlekłego zapalenia ucha środkowego z wyciekiem wydzieliny:

  • przewlekłe zapalenie ucha środkowego z ubytkiem  centralnym,
  • przewlekłe zapalenie ucha środkowego z ubytkiem brzeżnym (perlak i próchnica kości).

Objawy - Przewlekłe zapalenie ucha środkowego

  • wydzielina ropna w uchu,
  • stały lub okresowy wyciek wydzieliny z ucha (ślady wydzieliny na poduszce po przebudzeniu się, w ciągu dnia wyciek może być niezauważony).
  • wydzielina krwista w uchu,
  • szum w uchu,
  • pogorszenie słuchu (niedosłuch przewodzeniowy),
  • ból ucha i zawroty głowy występują rzadko (objawy te są nasilone gdy dojdzie do powikłań przewlekłego zaplenia ucha środkowego).

Leczenie - Przewlekłe zapalenie ucha środkowego

Rozpoznanie choroby odbywa się na podstawie wywiadu i wziernikowania ucha. Leczenie przewlekłego zapalenia ucha środkowego obejmuje miejscowe i ogólne stosowanie antybiotyków. W przypadku przewlekłego zapalenia ucha środkowego z perlakiem leczenie jest operacyjne. Celem leczenia operacyjnego jest usunięcie choroby ale także możliwość przywrócenia słyszenia, w stopniu jak najlepszym.  

Profilaktyka - Przewlekłe zapalenie ucha środkowego

Leczenie schorzeń (skrzywienie przegrody nosowej, przerost migdałków podniebiennych, polipy nosa), które predysponują do przewlekłego zapalenia ucha środkowego.

Leczenie ostrego zapalenia ucha środkowego.

Leczenie nieżytu nosa i gardła.

Dbałość o utrzymanie właściwej drożności nosa (odsysanie wydzieliny). Jest to istotne szczególnie u noworodków i niemowląt.

Układanie niemowląt w pozycji na boku lub na brzuchu (zaletą tych pozycji jest to, że wówczas ujście trąbki słuchowej skierowane jest ku dołowi, zatem zakaźna wydzielina z nosa i gardła lub treść wymiotna wypływa na zewnątrz).

Dbałość o higienę uszu.

Noszenie nakrycia głowy w czasie niekorzystnych warunków pogodowych.

Unikanie kontaktu z osobami chorymi.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)