POLECAMY

Przewlekłe zapalenie oskrzeli

Bronchitis chronica

Przewlekłe zapalenie oskrzeli to choroba układu oddechowego, w której objawy występują przez około trzy miesiące w roku co najmniej przez dwa lata. Przewlekłe zapalenie oskrzeli często jest zejściem lub następstwem ostrego zapalenia oskrzeli. Szczególnie dzieje się tak gdy postać ostra nie była leczona lub leczenie było nieodpowiednie. Do powstawania przewlekłego zapalenia oskrzeli przyczyniają się pewne czynniki zewnątrz i wewnątrz ustrojowe. Do pierwszej grupy należą przyczyny zakaźne (wirus grypy, adenowirusy, rynowirusy, wirus opryszczki, wirus RSV), które uszkadzają nabłonek oddechowy przez co łatwiej wniknąć bakteriom do organizmu. Do czynników zewnętrznych, które odgrywają istotną rolę w rozwoju przewlekłego zapalenia również należy zaliczyć czynniki klimatyczne i mechaniczne. Schorzeniu sprzyja duża wilgotność, wahania temperatury, złe warunki mieszkaniowe a także dym nikotynowy i drażniące gazy w powietrzu atmosferycznym. W związku z tym nałogowi palacze i osoby pracujące w trudnych warunkach (pyły, opary) częściej chorują na przewlekłe zapalenie oskrzeli. Czynniki wewnątrzustrojowe, które istotnie zwiększają ryzyko zachorowania na przewlekłe zapalenie oskrzeli to zaburzenia genetyczne, immunologiczne oraz enzymatyczne. Zaliczamy do nich: wady wrodzone klatki piersiowej i oskrzeli, przerostowe zapalenia migdałków, skazę alergiczną, krzywicę oraz mukowiscydozę. Schorzenia nie wolno lekceważyć gdyż może doprowadzić do przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Objawy - Przewlekłe zapalenie oskrzeli

  • męczący kaszel (suchy lub wilgotny) początkowo występuje rano, następnie nasila się –występuje w dzień i w nocy,
  • odkrztuszanie skąpej wydzieliny (w przypadku wilgotnego kaszlu),
  • duszność wysiłkowa,
  • gorączka,
  • słyszalny świst podczas badania osłuchowego klatki piersiowej.

Leczenie - Przewlekłe zapalenie oskrzeli

Rozpoznanie choroby opiera się na badaniu osłuchowym, wywiadzie i ewentualnej bronchoskopii (stwierdza się charakterystyczne zmiany błony śluzowej oskrzeli). Leczenie przewlekłego zapalenia oskrzeli polega na podawaniu leków, które rozluźniają wydzielinę i ułatwiają jej odkrztuszanie. Chory przyjmuje również leki rozszerzające oskrzela po to by zwalczyć skurcz oskrzeli. Celem leczenia jest utrzymanie drożności oskrzeli, zwalczanie przyczyny i usunięcie czynników, które zwiększają ryzyko zachorowania. U chorego należy stosować drenaż ułożeniowy i kinezyterapię. Dużą rolę w leczeniu odgrywa podnoszenie odporności organizmu poprzez przyjmowanie witaminy C. W przypadku gorączki chory powinien dużo pić płynów. Warto wówczas stosować czosnek, cebulę i sok malinowy. Z reguły antybiotyków nie stosuje się chyba, że doszło do nadważenia bakteryjnego. W takim przypadku chory przyjmuje antybiotyk. Chory musi być pozbawiony kontaktu z czynnikami, które negatywnie wpływają na układ oddechowy (dym nikotynowy, opary, pyły). Schorzenia nie wolno lekceważyć gdyż może doprowadzić do przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Powikłaniem przewlekłego zapalenia oskrzeli jest również rozedma płuc, rozstrzenie oskrzeli a także astma.

Profilaktyka - Przewlekłe zapalenie oskrzeli

Unikanie palenia biernego i czynnego.

Leczenie ostrego zapalenia oskrzeli, krzywicy, skazy białkowej, zapalenia migdałków oraz innych schorzeń, które mogą przyczynić się do rozwoju przewlekłego zapalenia oskrzeli.

Dbałość o odpowiednie warunki mieszkaniowe.

Odpowiednia dieta – produkty bogate w witaminy. Spożywanie czosnku, cebuli.

Odpowiednia ilość snu i ruchu na świeżym powietrzu.

Unikanie skupisk ludzi zwłaszcza w okresach większego zachorowania na choroby dróg oddechowych.         

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)