Przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy (choroba Hashimoto)

Jaka jest istota choroby? Przyczyną choroby jest obecność przeciwciał skierowanych przeciwko tyreoperoksydazie i tyreoglobulinie oraz nacieków limfocytowych w tarczycy. Rozróżnia się postać z obecnością wola oraz postać zanikową. Początkowo czynność tarczycy jest prawidłowa, z czasem, w większości przypadków, rozwija się jej niedoczynność.
Jakie występują objawy? W postaci z wolem stwierdza się niebolesne powiększenie tarczycy. Jeśli rozwinie się niedoczynność tarczycy stwierdza się przyrost masy ciała, osłabienie, senność, zaburzenia pamięci, ciągłe uczucie chłodu, zaparcia, zaburzenia miesiączkowania.
Szczegóły diagnostyki W badaniach laboratoryjnych obserwuje się zwiększone stężenie przeciwciał przeciwtarczycowych, wzrost TSH, obniżone lub prawidłowe stężenia fT3 i fT4, a w badaniu bioptatu gruczołu – nacieki limfocytowe.
Postępowanie i leczenie: Choroba Hashimoto ma przebieg przewlekły. Zaostrzenia spotyka się rzadko. U osób z niedoczynnością tarczycy stosuje się leczenie substytucyjne L-tyroksyną. Prawidłowo leczona niedoczynność nie wiąże się z poważnymi powikłaniami.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Pomoc można uzyskać u endokrynologa.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)