POLECAMY

Przewlekła choroba niedokrwienna serca

Na czym polega istota choroby?

Choroba niedokrwienna serca (ChNS) obejmuje wszystkie stany niedokrwienia mięśnia sercowego, niezależnie od przyczyny. Oznacza to, że jest to pojęcie szerokie, obejmujące między innymi chorobę wieńcową (niedokrwienie mięśnia sercowego na podłożu patologii tętnic wieńcowych), kardiomiopatie różnego pochodzenia i inne choroby serca. W chorobie niedokrwiennej serca niedostateczny dopływ krwi do kardiomiocytów (komórek mięśnia sercowego) prowadzi do niedotlenienia i niedożywienia komórek.

Jakie są przyczyny choroby?

Za chorobę niedokrwienną serca w 90% przypadków odpowiedzialna jest miażdżyca tętnic wieńcowych. Do pozostałych, rzadkich przyczyn ChNS  należą: nadciśnienie, wady serca, kardiomiopatie, niedokrwistość, niewydolność oddechowa, niedoczynność tarczycy, choroby metaboliczne i tętniak aorty.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Choroba niedokrwienna jest schorzeniem przewlekłym, obecnym do końca życia. Nierzadko pierwszym objawem choroby jest nagłe zatrzymanie krążenia i nagły zgon sercowy. Częściej jednak ChNS rozwija się powoli. Objawy postępującej choroby niedokrwiennej serca, to: zmniejszenie wydolności fizycznej, osłabienie, ból w klatce piersiowej pojawiający się przy wysiłku, duszność.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Należy dokładnie przebadać serca: jego wygląd, budowę, czynność i wydolność. W tym celu wykonuje się badanie EKG, Echo serca, koronarografię oraz próbę wysiłkową. Pozwalają one ocenić naszą wydolność (w skali NYHA) oraz stan naczyń wieńcowych.

Jakie są metody leczenia?

Jest wiele schematów leczenia. Zawsze zaczynamy od najmniejszej liczby leków i dopiero po nieskuteczności tej terapii albo zwiększamy dawkę leku, zmieniamy preparat, albo zwiększamy ilość leków. W chorobie niedokrwiennej serca leczenie farmakologiczne zawsze stanowi uzupełnienie leczenia dietetycznego (dieta ubogosodowa, przeciw-cholesterolowa) i zmiany stylu życia. W stanach ostrych, takich jak zawał serca, konieczne może być leczenie operacyjne. Jest to zabieg ratujący życie. Podczas koronarografii udrażnia się zatkane naczynia wieńcowe i przywraca przepływ w tętnicach serca.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Chorobami serca zajmuje się kardiolog. Choroba niedokrwienna serca należy jednak do tak powszechnych patologii, że niepowikłaną ChNS może leczyć nawet lekarz rodzinny. Na pierwszą konsultację należy zapisać się do poradni kardiologicznej, gdzie zostaną wykonane wszystkie niezbędne badania. Później konieczne będą jedynie kontrole leczenia.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Choroba niedokrwienna serca (szczególnie na podłożu miażdżycowym) należy do chorób cywilizacyjnych. Możemy jej zapobiegać. Należy rzucić palenie papierosów, ograniczyć picie alkoholu i wprowadzić regularny wysiłek fizyczny. Profilaktyka ChNS to także walka z czynnikami ryzyka, takimi jak: nadciśnienie, otyłość, hipercholesterolemia i cukrzyca.

Jakie leki są zalecane w tej chorobie?

Leczenie choroby niedokrwiennej serca musi być wielopłaszczyznowe. Ma na celu zmniejszenie podstawowych czynników ryzyka choroby. Dlatego stosuje się leki przeciwpłytkowe (ASA, klopidogrel) w celu zmniejszenia krzepliwości krwi, leki hipolipemizujące (statyny) w celu zmniejszenia nasilenia i powstawania miażdżycy oraz w niektórych przypadkach leki obniżające ciśnienie (beta-adrenolityki, blokery kanału wapniowego, nitroglicerynę, inhibitory konwertazy angiotensyny).

Gdzie szukać wsparcia?

Poza lekarzem rodzinnym i kardiologiem wsparcia można i trzeba szukać u psychologa i u bliskich. Walka z czynnikami ryzyka, takimi jak nikotynizm, czy otyłość nie jest łatwa, a w pojedynkę ma mniejsze szanse powodzenia. Nasze otoczenie musi rozumieć tak samo dobrze jak my, dlaczego zmiana stylu życia, rzucenie nałogów i pewnych przyzwyczajeń jest tak ważna dla naszego zdrowia.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/3 lata temu
Nie piję, nie palę, od lat jestem na diecie. Czemu więc mam tę chorobę i to tzw. wielonaczyniową?
/5 lat temu
to na stronie http://www.naturala.pl/tag/572/leczenie_chorob_serca masz o naturalnych metodach
/6 lat temu
Siema, dziękuje za ten artykuł - za jego sprawą zmotywowałem się żeby w końcu zrobić kompleksowe badanie serca u Mnie w Zgierzu. Bodajże w Med-Pro na Parzeczewskiej - i okazało się że jestem w grupie wysokiego ryzyka...