Przewlekła białaczka szpikowa (Białaczka szpikowa przewlekła)

Myelosis leukaemica chronica

Jest to choroba zespołu rozrostowego układu krwiotwórczego i limfatycznego. Choroba ta charakteryzuje się nadmiernym i niekontrolowanym rozrostem komórek. Przewlekła białaczka szpikowa to choroba szpiku kostnego. Krwinki białe (które powstają w szpiku kostnym), granulocyty rozmnażając się w sposób niekontrolowany nie są już zdolne do pełnienia swych naturalnych funkcji. Stąd też obrona organizmu przed infekcjami jest bardzo słaba. Nadmierna produkcja krwinek białych powoduje zaburzenia krzepnięcia krwi. Dokładna przyczyna choroby nie jest znana. Przewlekłą białaczkę szpikową może wywołać promieniowanie jonizujące, które powstaje po rozszczepieniu jądra atomu. U chorych w materiale genetycznym stwierdza się nieprawidłowy chromosom - tzw. Filadelfia. 

Objawy - Przewlekła białaczka szpikowa

  • bladość,
  • zmęczenie,
  • duszności,
  • uczucie nacisku i wypełnienia w nadbrzuszu,
  • spadek wagi,
  • zwiększona skłonność do krwawień,
  • powiększona śledziona,
  • czasem śledziona olbrzymia.

Leczenie - Przewlekła białaczka szpikowa

W przypadku przewlekłej białaczki szpikowej stosuje się leki cytostatyczne. Ich działanie polega na hamowaniu rozmnażania się komórek. Niszczenie chorych komórek jest możliwe za cenę wielu skutków ubocznych np. zapalenie błony śluzowej żołądka, wypadanie włosów, silne nudności. U niektórych chorych wykonuje się przeszczep szpiku kostnego. Taki sposób leczenia rozważa się u chorych poniżej 45. roku życia. Do przeprowadzenia przeszczepu niezbędny jest dawca posiadający identyczny układ zgodności tkankowej jak biorca. 

Dodatkowe informacje - Przewlekła białaczka szpikowa

Nazwa białaczka pochodzi od tego, że krew chorego miała białawy odcień. Nazwę nadał Rudolf Virchow. Gwałtowny wzrost zachorowań wystąpił w Japonii po atomowych atakach na Hiroszimę i Nagasaki. Zwykłe zakażenie może stanowić dla chorego na białaczkę zagrożenie życia.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)