POLECAMY

Przetrwały przewód tętniczy (Botalla) (PDA)

Ductus arteriosus persistens

Przetrwały przewód tętniczy to pozostałe z życia płodowego połączenie pomiędzy łukiem aorty i tętnicą płucną. Jest to niesinicza (bez sinicy centralnej) wada serca. W schorzeniu tym występuje dodatkowy przepływ krwi z aorty do tętnicy płucnej. W wyniku tego zwiększa się ilość krwi, która przepływa przez naczynia płucne. Taka sytuacja powoduje przerost lewego przedsionka i lewej komory serca. Skutkiem tego często jest nadciśnienie płucne. Proces zamykania przewodu Botalla jest złożony. Zależy on od spadku poziomu prostaglandyn (hormonów) oraz wzrostu ciśnienia parcjalnego tlenu w krwi tętniczej (PaO2). Przetrwały przewód tętniczy częściej występuje u wcześniaków dlatego, że ściana mięśniowa przewodu tętniczego wraz ze wzrostem wieku ciążowego jest bardziej wrażliwa na PaO2 i spadek poziomu prostaglandyn. U noworodków donoszonych zamykanie przewodu zwykle zachodzi bez problemów.

Objawy - Przetrwały przewód tętniczy (Botalla) (PDA)

  • duszność po wysiłku fizycznym,
  • szmer maszynowy (skurczowo-rozkurczowy)-najlepiej słyszalny w lewej okolicy podobojczykowej,
  • „koci mruk”- drżenie wyczuwalne nad polem szmeru,
  • przerost lewej komory (przy dużym przecieku), który powoduje niewydolność lewej komory serca,
  • dziecko męczy się podczas karmienia,
  • bezdechy u wcześniaków,
  • chybkie tętno.

Leczenie - Przetrwały przewód tętniczy (Botalla) (PDA)

Do postawienia diagnozy wykorzystuje się badanie kliniczne (osłuchiwanie serca i płuc stetoskopem) rtg klatki piersiowej oraz echokardiografię. U wcześniaków w dobrym stanie ogólnym prowadzi się terapię diuretykami i oczekuje się na samoistne zamknięcie przewodu tętniczego (około 40 tygodnia życia-od poczęcia). U noworodków z objawami niewydolności krążenia wykonuje się zabieg operacyjny (zamknięcie przewodu tętniczego). By doszło do zamknięcia przewodu tętniczego można prowadzić leczenie farmakologiczne stosując indometacynę (hamuje syntezę prostaglandyn). Leczenie farmakologiczne, które rozpocznie się do 10 doby życia w 80% przypadków daje dobre efekty. Jeśli leczenie rozpocznie się po 14 dobie życia efekty mogą być gorsze (50% skuteczne). Gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi efektu konieczne jest podwiązanie przewodu tętniczego. Jeśli nie wykona się operacji dojdzie do nadciśnienia w krążeniu małym, przeciek może się odwrócić i wystąpi sinica. W takim przypadku znacznie skrócony jest czas przeżycia.

 

Profilaktyka - Przetrwały przewód tętniczy (Botalla) (PDA)

Stosowanie profilaktycznie indometacyny u noworodków z niską masą urodzeniową zmniejsza ryzyko przetrwałego przewodu tętniczego w okresie noworodkowym.

Dodatkowe informacje - Przetrwały przewód tętniczy (Botalla) (PDA)

Przetrwały przewód tętniczy częściej występuje u wcześniaków. U około 20-40% noworodków, których masa urodzeniowa jest większa niż 1000g pojawiają się objawy PDA.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)