POLECAMY

Przetoki w żeńskim narządzie rodnym

Jaka jest istota choroby? Przetoka polega na połączeniu światła dwóch narządów, które w warunkach prawidłowych są od siebie oddzielone. Przetokami występującymi w żeńskim narządzie rodnym są m.in. przetoki pęcherzowo-maciczne, pęcherzowo-pochwowe, jelitowo-pochwowe, odbytniczo-pochwowe. Oprócz operacji ich przyczynami mogą być: poród, nowotwór złośliwy, radioterapia, uraz.
Jakie występują objawy? Przetoki moczowo-płciowe objawiać się będą wyciekiem moczu z pochwy. Okresowo występować może także krwiomocz. W przetokach łączących jelita ze światłem macicy czy pochwy, przez pochwę wydostawać się będzie treść kałowa. Powikłaniem przetok jelitowych będą zakażenia w obrębie narządów rodnych. Nasilenie dolegliwości zależy przede wszystkim od rozmiarów przetoki.
Szczegóły diagnostyki Rozpoznanie choroby stawiane jest na podstawie wywiadów lekarskich, badania ginekologicznego, badań we wziernikach po podaniu substancji zabarwiających mocz oraz badań radiologicznych.
Postępowanie i leczenie Leczenie polega na chirurgicznym zamknięciu przetoki. Niestety zdarza się, że mimo operacji przetoki pozostają drożne.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem przetok zajmuje się chirurg/ginekolog.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)