Przerzut nowotworowy

Jaka jest istota choroby? Układ oddechowy jest częstym miejscem przerzutów odległych. Szczególnie często do płuc przerzutuje nowotwór jelita grubego, rak piersi, nerki, czerniak oraz mięsaki kości i tkanek miękkich.
Jakie występują objawy? Niewielkie przerzuty mogą nie wywoływać objawów i znajdowane są w czasie badań obrazowych. Stosunkowo często jednak dzieje się odwrotnie. Niekiedy to właśnie dolegliwości wywoływane przez przerzut do płuc (krwioplucie, ból, duszność) są pierwszym objawem nowotworu zlokalizowanego w innym narządzie. Wątroba stanowi najczęstszą lokalizację przerzutów z innych narządów. Także najczęstszy nowotwór znajdowany w wątrobie to właśnie przerzut a nie nowotwór pierwotny. Wynika to z wyjątkowo dobrego unaczynienia tego narządu. W wątrobie najczęściej znajdziemy przerzuty raka jelita grubego i odbytnicy, innych narządów trawiennych a także nowotworu płuca oraz piersi.
Postępowanie i leczenie Obecność przerzutów, ich ilość i umiejscowienie mają ogromny wpływ na rokowanie oraz na zastosowane leczenie u chorego.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)