POLECAMY

Przerostowe zwężenie odźwiernika

Jaka jest istota choroby? Istotą tej wady jest nieprawidłowa budowa mięśniówki odźwiernika, co objawia się jej przerostem i prowadzi do różnego stopnia niedrożności przewodu pokarmowego.
Jakie występują objawy? Objawy pojawiają się po około 2,3 tyg po urodzeniu. Początkowo jest to zbyt częste i obfite ulewanie pokarmu przez dziecko, później pojawiają się charakterystyczne wymioty chlustające. Brzuch dziecka jest wzdęty. Noworodek może być odwodniony, nie przybiera prawidłowo na wadze, jest niespokojny. Towarzyszyć temu mogą takie zaburzenia metaboliczne jak zasadowica hipochloremiczna, hipokaliemia i hiponatremia. Objawy zależą od stopnia nasilenia wady.
Szczegóły diagnostyki W diagnostyce metodą z wyboru jest badanie USG, badaniem pomocniczym może być badanie radiologiczne z kontrastem. W badaniu palpacyjnym czasem wyczuwalny guz w nadbrzuszu.
Postępowanie i leczenie Leczenie jest chirurgiczne i polega na podłóżnym przecięciu przednio-bocznej ściany błony mięśniowej odźwiernika i rozchyleniu jej brzegów.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem zajmuje się neonatolog wraz z chirurgiem dziecięcym

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)