Przerost sutka (Ginekomastia)

Na czym polega istota choroby?

Przerost sutka występuje u ok. 1/3 zdrowych mężczyzn, u których jest problemem wyłącznie kosmetycznym. Często pojawia się w okresie dojrzewania i wtedy uważana jest za fizjologię. Chorobami, które manifestować się mogą ginekomastią są m.in. nowotwory jąder i nadnerczy, nadczynność tarczycy, marskość wątroby, przewlekła choroba nerek.

Jakie są przyczyny choroby?

Najczęstszą przyczyną przerostu sutka są zaburzenia hormonalne występujące u chłopców w okresie dojrzewania płciowego. Towarzyszyć im może spadek poziomu androgenów i nadmiarnie wysoki poziom estrogenów.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Obserwowane objawy to najczęściej symetryczny przerost gruczołów piersiowych u mężczyzn.Rzadziej przerost ma charakter jednostronny.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Oprócz badania przedmiotowego i wywiadów lekarskich w diagnostyce ginekomastii wykonywane są oznaczenia stężeń hormonów we krwi, badanie USG gruczołów piersiowych – i inne w zależności od podejrzewanej przyczyny problemu.

Jakie są metody leczenia?

Postępowanie lekarskie w ginekomastii, będącej objawem chorób gruczołów wydzielania wewnętrznego, nerek czy wątroby opiera się na leczeniu choroby podstawowej.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Lekarz rodzinny lub internista, po zbadaniu pacjenta i analizie badań dodatkowych, sam leczy ewentualną chorobę, a w razie potrzeby kieruje pacjenta do odpowiedniego specjalisty.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Profilaktyka może dotyczyć jedynie chorób, których objawem jest przerost sutka.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)