POLECAMY

Przepuklina pępkowa

Na czym polega istota choroby?

Występuje najczęściej u niemowląt, ale zdarza się także dość często u ludzi otyłych. Charakteryzuje się uwypukleniem w samym pępku lub tuż obok niego. Nieoperowana powiększa się, z czasem może ulec uwięźnięciu.

Jakie są przyczyny choroby?

Przepuklina pępkowa u niemowląt jest najczęściej wrodzoną przepukliną. U dzieci lub osób dorosłych przyczyną jej może być zbyt duża masa ciała, wysiłek fizyczny, kaszel, zaparcia.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Dyskomfort i pobolewanie w okolicy pępka (po wysiłku fizycznym, kaszlu lub wydaleniu stolca), uwypuklenie w pępku lub obok niego. Może przebiegać bezbólowo.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Przepuklinę stwierdza się podczas badania w gabinecie lekarskim. Lekarz uciska wystające uwypuklenie i sprawdza tym samym czy uda się je wprowadzić z powrotem n a właściwie miejsce. Aby wykluczyć inne możliwe przyczyny uwypuklenia lekarz zleca badanie ultrasonograficzne (USG) i radiologiczne (RTG).

Jakie są metody leczenia?

U niemowląt, jeśli przepuklina jest mała – do 1 cm, może zarosnąć sama w okresie od 1 roku do 2 lat. Można także stosować plastry przepuklinowe, którymi zakleja się przepuklinę. Niemowlę z przepukliną pępkową warto także kłaść na brzuszku, może to pomóc zmniejszyć otwór. Jeśli jednak przepuklina jest większa czy występuje u dzieci lub osób dorosłych najskuteczniejszą metodą jest jednak leczenie chirurgiczne.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Pomocą w przypadku przepukliny pępkowej zajmuje się lekarz chirurg.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

U niemowląt, jeśli jest to cecha wrodzona, przepuklinie pępkowej nie można zapobiec. W pozostałych przypadkach należy zachowywać należną masę ciała, można wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha. Powinno się zachowywać także odpowiednią postawę ciała, unikać noszenie bardzo ciężkich rzeczy, a jeśli konieczne jest przeniesienie przedmiotu należy stosować odpowiednią technikę podnoszenia ciężarów, aby nie nadwyrężać mięśni brzucha. W celu likwidacji zaparć można należy stosować w diecie odpowiednią ilość błonnika i wody.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/3 lata temu
Jeśli winne są zaparcia można u maluszka stosować dicopeg junior, nawet już od 6 miesiąca.
/4 lata temu
[quote=~Grażyna] Czy to prawda że nie operowana przepuklina pępkowa może zamienić się w chorobę nowotworową? Przepuklinę mam tą 5 lat. Recydywa. Narazie nie mam jak iść bo nie mogę zostawić samych sobie dzieci. [/quote]
/6 lat temu
Czy to prawda że nie operowana przepuklina pępkowa może zamienić się w chorobę nowotworową? Przepuklinę mam tą 5 lat. Recydywa. Narazie nie mam jak iść bo nie mogę zostawić samych sobie dzieci.