POLECAMY

Przemijające zaburzenia przemiany węglowodanów swoiste dla płodu i noworodka

Jaka jest istota choroby? Po urodzeniu w organizmie noworodka dochodzi do licznych zmian metabolicznych związanych z węglowodanami (organizm musi dostosować się do przerywanego rytmu dostarczania glukozy z pokarmem). Przemiany te są zależne zarówno od zapasów energetycznych, dojrzałości dziecka, niedotlenienia okołoporodowego, jak i od poziomu glukozy dostarczanego przez matkę w życiu płodowym. W przypadku hiperglikemii w życiu płodowym można wyróżnić zespół dziecka matki chorej na cukrzycę ciężarnych (jeżeli cukrzyca u matki rozwinęła się w czasie trwania ciąży) i zespół dziecka matki cukrzycowej. Zaburzenia w rozwoju i funkcjonowaniu trzustki prowadzą do cukrzycy noworodków. W wyniku niedojrzałości metabolicznej może rozwinąć się przemijająca hipoglikemia noworodków lub jatrogenna hipoglikemia noworodków (jako efekt uboczny postępowania lekarskiego).
Jakie występują objawy? Hipoglikemia u ponad 90% noworodków jest bezobjawowa. U części noworodków ujawnia się pod postacią drgawek, pocenia się, drżenia mięśniowego, braku odruchu Moro, epizodów zblednięcia, sinicy, bezdechu, niewydolności krążenia oraz śpiączki. Objawy hiperglikemii są mniej charakterystyczne – cechuje się brakiem przyrostu lub spadkiem masy ciała, odwodnieniem oraz gorączką.
Szczegóły diagnostyki Rozpoznanie jest stawiane na podstawie wywiadu (cukrzyca matki), objawów oraz badań laboratoryjnych - hipoglikemia (stężenie glukozy we krwi włośniczkowej poniżej 40 mg/dl) lub hiperglikemia (125 mg/dl we krwi pełnej).
Postępowanie i leczenie Postępowanie jest zależne od etiologii i stopnia nasilenia zaburzeń. W leczeniu hipoglikemii stosuje się dożylne wlewy glukozy, hydrokortyzon, glukagon oraz adrenalinę. Hiperglikemia zależnie od nasilenia wymaga stosowania insulinoterapii lub leczenia zachowawczego (ograniczenie podaży glukozy podawanej w pompie infuzyjnej, odpowiednie nawodnienie oraz rozłożenie podaży lipidów w ciągu 24 godzin).
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem zajmuje się pediatra, neonatolog.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)