POLECAMY

Przemijające zaburzenia przemiany wapnia i magnezu noworodków

Jaka jest istota choroby? Na niedobór magnezu i wapnia szczególnie narażone są noworodki urodzone przedwcześnie , żywione sztucznymi mieszankami mlecznymi, z zaburzeniami wchłaniania, z niedorozwojem nerek, z niedotlenieniem okołoporodowym, dzieci matek z cukrzycą, z nieprawidłową dietę matki w ciąży lub z niewydolnością łożyska. Zaburzenia mogą przyjmować postać hipokalcemii spowodowana karmieniem mlekiem krowim, hypomagnezemii noworodków, tężyczki jak i przemijającej niedoczynności przytarczyc noworodków.
Jakie występują objawy? Niedobór magnezu daje objawy podobne do objawów hipokalcemii pod postacią drżeń, nadpobudliwości, drgawek, sinicy, wymiotów, nietolerancji karmienia oraz krzyku o wysokich tonach. Objaw Chrostka (charakterystyczny dla hipokalcemii) jest obecny u około 20% noworodków donoszonych. DIAGNOSTKA Rozpoznanie jest stawiane na podstawie obrazu klinicznego i oznaczeń laboratoryjnych (oznaczenie stężenie magnezu, wapnia całkowitego i zjonizowanego)
Postępowanie i leczenie W przypadku niedoboru magnezu stosuje się suplementację preparatem Magnesium sulfate z monitorowaniem stężeń co 24 godzin (przedawkowanie prowadzi do hipotonii mięśniowej), aż do normalizacji. W hipokalcemii także stosuje się leczenie uzupełniające, aż do poziomu prawidłowego.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem zajmuje się pediatra, neonatolog

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)