POLECAMY

Promienica (Aktynomikoza)

Actinomycosis

Promienicę wywołują bakterie actinomyces israeli. Do rozwoju choroby dochodzi wówczas, gdy bakterie przenikną do tkanki i rozmnażają się w niej. Łatwymi wrotami zakażenia dla tych bakterii są skaleczenia śluzówki jamy ustnej. Promienica najczęściej atakuje dziąsła, migdały i zęby, które są zajęte próchnicą. W chorobie tej dochodzi do powstania ropni, które wydostają się na zewnątrz poprzez przetoki. 

Objawy - Promienica

  • zapalenie jamy ustnej,
  • twarde obrzmienia pod śluzówką jamy ustnej,
  • ropnie, które przenikają na zewnątrz,
  • bóle w piersiach - promienica płuc,
  • wychudzenie, wymioty, biegunka - promienica jelita.

Leczenie - Promienica

Stosuje się antybiotyki, głównie penicylinę. Zarazki zwalcza się również promieniami rtg. W ostateczności wykonuje się operację.

Profilaktyka - Promienica

Najlepszą formą profilaktyki jest dbanie o stan zębów i śluzówki jamy ustnej. Powinno się unikać wszelkich skaleczeń jamy ustnej np. podczas jedzenia ryby łatwo skaleczyć się ością.

Dodatkowe informacje - Promienica

Nie rozpoznana i niewystarczająco leczona promienica może rozprzestrzenić się na tkanki i kości doprowadzając do ich niszczenia. Bakteria wywołująca promienicę może być składnikiem prawidłowej flory bakteryjnej jamy ustnej, jednak przy sprzyjających warunkach np. próchnicy zębów, wywoła ona chorobę.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)