POLECAMY

Priapizm

Jaka jest istota choroby? Bezpośrednią przyczyną priapizmu może być nieprawidłowa lepkość krwi, która występuje m.in. w białaczkach czy w niedokrwistości sierpowatokrwinkowej. Priapizm pojawić się może także jako powikłanie stosowania zastrzyków (wspomagających wzwód) do ciał jamistych prącia, ale także niektórych leków przyjmowanych w chorobach ogólnoustrojowych. Inną przyczyną priapizmu są zaburzenia neurologiczne. Może być on także następstwem przebytego urazu prącia.
Jakie występują objawy? Objawy priapizmu zawierają się w jego definicji.
Szczegóły diagnostyki Oprócz dokładniej diagnostyki urologicznej konieczne jest wykonanie badań krwi w celu wykluczenia choroby nowotworowej układu krwiotwórczego. Zdarzają się także sytuacje, w których priapizm występuje u zdrowej osoby i mimo dokładnych badań nie jest możliwe ustalenie jego przyczyny.
Postępowanie i leczenie Leczenie priapizmu zależne jest od jego przyczyny. W niektórych przypadkach postępowanie doraźne polega na aspiracji krwi z ciał jamistych prącia.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? W przypadku wystąpienia priapizmu należy zgłosić się do urologa, który pokieruje dalszą diagnostyką.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)