POLECAMY

Powikłania związane ze sztucznym zapłodnieniem

Jaka jest istota choroby? Techniki rozwoju wspomaganego, jak choćby IVF (in vitro fertilization) wymagają zastosowania u kobiety leków hormonalnych mających na celu stymulację jajeczkowania. Nadmierne pobudzenie czynności jajników określa się mianem zespołu hiperstymulacji jajników. Powikłaniem sztucznego zapłodnienia mogą być także zakażenia narządów rodnych.
Jakie występują objawy? Zespół hiperstymulacji jajników objawia się m.in. nudnościami, wymiotami, biegunką, powiększeniem obwodu brzucha, przyspieszeniem czynności serca, zaburzeniami czynności wątroby i nerek. Zakażenie związane ze sztucznym zapłodnieniem manifestować się będzie tak samo jak infekcja spowodowana innymi przyczynami.
Szczegóły diagnostyki Oprócz badania ginekologicznego i ogólnolekarskiego, w zależności od rodzaju powikłania, konieczne może być wykonanie badań obrazowych (USG), badań hormonalnych, czy mikrobiologicznych.
Postępowanie i leczenie W zakażeniach podstawą leczenia jest antybiotykoterapia. Leczenie ciężkich przypadków zespołu hiperstymulacji jajników odbywa się w szpitalu – obejmuje m.in. podawanie leków przeciwbólowych i zmniejszających krzepliwość krwi.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem powikłań związanych ze sztucznym zapłodnieniem zajmuje się ginekolog.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)