Polineuropatia zapalna

Na czym polega istota choroby?

Najczęstszą polineuropatią zapalną jest zespół Guillain-Barre. Jej przyczyną jest nieprawidłowa odpowiedź organizmu na infekcje (zwykle dróg oddechowych lub przewodu pokarmowego). Dochodzi do demielinizacji, czyli niszczenia osłonek komórek nerwowych.

Jakie są przyczyny choroby?

Przyczyną choroby jest błędna reakcja układu odpornościowego na infekcje, najczęściej dróg oddechowych i układu pokarmowego.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Objawy to przede wszystkim zaburzenia funkcji ruchowych, do pełnego porażenia całego ciała włącznie. Charakter objawów jest obustronny. Pojawia się osłabienie i zanik mięśni (także na twarzy), problemy z mówieniem, połykaniem, oddychaniem, ból, drętwienia i mrowienia.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

W celu potwierdzenia choroby należy wykonać elektroneurografia, badanie płynu mózgowo-rdzeniowego

Jakie są metody leczenia?

Leczenie zwykle nie jest konieczne. W cięższych przypadkach stosuje się plazmaferezę, immunoglobuliny. Ok. 80% pacjentów powraca do pełni zdrowia, lecz u blisko 5% choroba kończy się śmiercią.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Leczeniem zajmuje się neurolog.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/4 lata temu
Neuropatię rozpoznać może każdy na nią cierpiący.Jest to nieustanny ból rozchodzący się od kręgosłupa do kończyn dolnych,a w górę do ramion aż do dłoni.Rzadko zdarza się,aby występowały bóle powłok brzusznych i klatki piersiowej.Bóle są różne.Piekące,palące,kłujące.Najczęściej występują w nocy i nad ranem.Są bóle,z którymi człowiek sam sobie nie radzi.Nie można ich przeczekać,przemęczyć się i one ustąpią.Jak się zachorowało na neuropatię nie ma nadziei na wyleczenie.Dotychczas medycyna nie wynalazła skutecznego leku. Chorobę ową diagnozują lekarze w akademiach medycznych oddział neurologii dla dorosłych poprzez przeprowadzenie skomplikowanych badań w tym badanie płynu rdzeniowo-mózgowego.Sama dniagnoza nie jest do niczego przydatna,gdyż potwierdza tylko to co wiemy sami,to znaczy,że mamy nieustające bóle i strasznie cierpimy. Jedynie co można zrobić to tłumić ów ból przy pomocy leku opisanego przeze mnie w dyskusji.Janko. PS.Od bólu się nie umiera.
/4 lata temu
Wszystkie rady jak leczyć neuropatię nie sprawdzają się.Mając neuropatię jest się skazanym na nieustanny ból całego ciała.Jak dotąd z powodu neuropatii leżałem w jednej z akademii medycznych,gdzie tylko potwierdzono,że mam ową chorobę.Następnym etapem był słynny szpital na Banacha w Warszawie oddział neurologii dla dorosłych.Jadąc tam byłem przeświadczony,że tam otrzymam odpowiednie leczenie.Właśnie plazmoferezę lub i wlew immunoglobin.Nic takiego.Nie łudźmy się.Ostrzegam wszystkich strasznie cierpiących.Mądrzy ludzie,lekarze zdiagnozowali u mnie neuropatię.Czyli to co miałem na wypisie z innego szpitala,a co przestawiłem przyjmującemu mnie lekarzowi.Diagnoza,bagatela kosztowała ponad 5.000,-/Słownie pięć tysięcy złotych/.Wszystkie leki jak Gabapentin,Lyrika i inne wcale nie pomagają,a tylko uzależniają i pogłębiają jeszcze bardziej chorobę.NIE MA LEKÓW NA NEUROPATIĘ,mówię to wszem i wobec.Niech lekarze wszystkich cierpiących niewymowne katusze nie oszukują.NIE MA LEKÓW NA NEUROPATIĘ.Jest lek uśmierzający bóle,lecz tego leku lekarze z niewiadomego mi powodu nie chcą wypisywać.Trzeba ich prosić i błagać.Mówią,że lek ten uzależnia!!!A ja się pytam,który lek nie uzależnia???Tonący brzytwy się chwyta.Czy lepiej być uzależniony od jakiegoś leku,czy cierpieć całe życie.Wszystkim cierpiącym polecam jedyny lek przeciwbólowy.Biorę go już pięć lat.Nie jestem uzależniony!!!Nie kręci się mi w głowie.Nie jestem ciągle senny.Mogę od czasu do czasu jechać samochodem.Nie mam maniakalnych zwidów,skłonności samobójczych.Nie boli mnie wątroba i żołądek.Dzięki temu lekowi mam chwile wytchnienia i uspokojenia od bólu.Tym lekiem jest BUNONDOL tabletki podjęzykowe w dawce 0,2 mg lub 0,4 mg.Jeżeli lekarz neurolog nie chce wypisać leku,należy pójść do Poradni Leczenia Bólu.Wspaniali lekarze anestezjolodzy tam pracujący wiedzą co to ból i pomogą!Polecam wszystkim cierpiącym.Janko.
/5 lat temu
Chciałabym się więcej dowiedzieć o tej chorobie, a szczególnie na jakiej podstawie się ją diagnozuje, jak ona może przebiegać gdy nie została przez lekarzy rozpoznana itp. Byłabym wdzięczna za informacje na ten temat.