POLECAMY

Pląsawica

Chorea

Pląsawica to schorzenie centralnego układu nerwowego (nieprawidłowe ruchy obwodowych części ciała). Początkowo rozwija się niezauważalnie - dziecko staje się bardziej niespokojne i nadmiernie ruchliwe. Często mija sporo czasu zanim choroba zostanie zdiagnozowana, ponieważ rodzice zachowanie dziecka traktują jako żarty i kapryszenie. U dzieci pląsawica jest skutkiem zapalenia wywołanego przez paciorkowca. Na ogół występuje jako powikłanie zapalenia gardła i szkarlatyny. Pląsawica Huntingtona to wrodzona choroba ale jej objawy pojawiają się w wieku 40-50 lat.

Objawy - Pląsawica

  • nienaturalne grymasy na twarzy,
  • problemy psychiczne (smutek, płacz, niechętne kontakty z otoczeniem),
  • drgania całego ciała,
  • wzmagające się zaburzenia ruchów,
  • objawy podobne do porażenia mózgowego.

Leczenie - Pląsawica

Perspektywy leczenia są najlepsze, gdy dziecko jest pod ciągłą opieką specjalisty. Dzieci często hospitalizuje się i podaje leki osłabiające przebieg choroby. Lekarze zalecają leki mające na celu złagodzenie stanów depresyjnych (płacz, zamknięcie w sobie). Chorzy na pląsawicę Huntingtona powinni być aktywni i uprawiać ćwiczenia polepszające sprawność fizyczną. Pomocna jest również psychoterapia, terapia mowy oraz fizykoterapia.

Profilaktyka - Pląsawica

Nie sposób zapobiec pląsawicy Huntingtona, ponieważ jest dziedziczna. Prawdopodobieństwo jej wystąpienia u potomstwa to 50%, jednak rodzice mają dzieci zanim pląsawica zostanie u nich zdiagnozowana. Jej objawy pojawiają się w 40-50 roku życia (po okresie rozrodczym).

Dodatkowe informacje - Pląsawica

Pląsawica jest niebezpieczna. Procesy degeneracyjne mózgu, które mogą nastąpić, są nieodwracalne. Natomiast niekontrolowane, gwałtowne ruchy mogą prowadzić do groźnych urazów.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)