Plamica henocha i schoenleina

Jaka jest istota choroby? Przyczyna choroby nie jest znana, choć podejrzewa się udział czynników infekcyjnych (bakteryjnych i wirusowych) oraz składników pokarmowych. Choroba z reguły zaczyna się ostro, często po infekcji układu oddechowego. U dzieci przebiega łagodnie. Wyzdrowienie następuje po kilku tygodniach-miesiącach.
Jakie występują objawy? Najczęstsze objawy dotyczą skóry, w postaci pokrzywki lub osutki na kończynach dolnych i pośladkach. Często występuje ból stawów kolanowych i skokowych. Mniej więcej połowa chorych skarży się na rozlany ból brzucha, nasilający się po jedzeniu oraz krwiomocz. Niekiedy występują objawy neurologiczne (bóle głowy, drgawki) i płucne (krwioplucie).
Szczegóły diagnostyki W badaniach laboratoryjnych stwierdza się cechy niewydolności nerek, krwiomocz i białkomocz, a w badaniu histopatologicznym wycinków skóry obecność złogów przeciwciał IgA.
Postępowanie i leczenie Przy łagodnym przebiegu wystarcza leczenie objawowe, w cięższych postaciach stosuje się glikokortykoidy i leki immunosupresyjne. Rokowanie zwykle jest dobre, aczkolwiek istnieje zagrożenie rozwoju przewlekłej niewydolności nerek.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Z uwagi na częste powikłania nerkowe leczeniem plamicy Henocha-Schoenleina zajmują się głównie nefrolodzy.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)