POLECAMY

Pieluszkowe zapalenie skóry

Na czym polega istota choroby?

Choroba rozwija się u niemowląt i noworodków w wyniku niedostatku higieny. Za wyjątkiem ciężkich postaci pieluszkowe zapalenie skóry ma łagodny przebieg i jest proste w leczeniu.

Jakie są przyczyny choroby?

Przyczyną choroby jest niedostateczna higiena okolic odbytu, narządów płciowych i pachwin u noworodków i niemowląt. Zapalenie powodować mogą resztki moczu, stolca lub środków piorących znajdujące się na pieluszce niemowlaka.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Choroba objawia się zmianami rumieniowatymi, które obejmują powierzchnie wypukłe pośladków, sromu i wewnętrznych powierzchni ud. Zmiany te mogą przypominać kształtem literę W.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Choroba diagnozowana jest na podstawie obserwacji zmian skórnych.

Jakie są metody leczenia?

Leczenie polega na dokładnym myciu zmienionych chorobowo partii skóry oraz kąpieli w z użyciem nadmanganianu potasu. W cięższych przypadkach stosuje się terapię niefluorowanymi sterydami w postaci maści i aerozolów. O doborze tych leków decyduje lekarz dermatolog.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Diagnozy choroby dokonuje lekarz neonatolog lub dermatolog.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Do najważniejszych czynników w profilaktyce choroby należy odpowiednia higiena – częste zmiany pieluszek, stosowanie u dzieci przewiewnej bielizny, unikanie plastikowych majteczek, które nie dopuszczają do skóry powietrza.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)