POLECAMY

Pemfigoid

Na czym polega istota choroby?

Choroba atakuje najczęściej osoby starsze. Jej przebiegowi towarzyszą zmiany skórne w postaci pęcherzy. Pemfigoid, gdy jest leczony w sposób prawidłowy, ustępuje szybko.

Jakie są przyczyny choroby?

Przyczyny występowania choroby nie są do końca znane. Podejrzewa się, że Pemfigoid ma podłoże genetyczne. Schorzenie może być wywoływane przez niektóre środki farmakologiczne.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Objawia się występowaniem na skórze pozornie niezmienionej chorobowo napiętych, często krwotocznych pęcherzy różnej wielkości. Towarzyszą im także wykwity o charakterze rumieniowym. Zmiany chorobowe mogą występować na całym ciele, również w jamie ustnej.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Aby potwierdzić chorobę wykonuje się badanie histologiczne wycinka chorobowo zmienionej skóry.

Jakie są metody leczenia?

W leczeniu schorzenia stosuje się podawane doustnie glikokortykosteroidy. W nasilonych przypadkach stosuje się preparaty o działaniu immunosupresyjnym.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Diagnozy choroby dokonuje lekarz dermatolog.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Choroba pojawia czasami w następstwie stosowania leków działających miejscowo, na przykład w leczeniu łuszczycy czy świerzbu. Chorobę mogą prowokować także promienie UV oraz niektóre leki, na przykład penicylina.Stąd wskazane jest, by osoby znajdujące się w grupie ryzyka unikały tych czynników jako mogących wywołać chorobę.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)